Регион: Eве каде минималецот е најмал - Слободен печат

Регион: Eве каде минималецот е најмал

Најниска минимална плата меѓу земјите во регионот земаат вработените во нашата земја, само 203 евра.

Според последните достапни податоци, минималецот во Босна и Херцеговина е 208 евра, во Албанија е 211 евра, a во Црна Гора неодамна е зголемена на 222 евра.

Во Србија, најниската плата во овој момент изнесува околу 230 евра, но за следната година се очекува зголемување за 11 отсто, па така од први јануари ќе порасне на 255 евра.

Некогашните југословенски републики кои добија членство во Европската унија, како што се Хрватска и Словенија, имаат значително поголеми минимални плати.

Хрватските работници можат да заработат најмалку 405 евра месечно, додека во Словенија минималната плата значително ја надминува просечната плата во повеќето земји во регионот со тоа што изнесува 667 евра.

Прочитај повеќе

Колинда по истекувањето на мандатот ќе го искористи правото на плата и канцеларија

Слободен печат

Силниот земјотрес во Турција фатен во живо во телевизиско студио (ВИДЕО)

Слободен Печат

Дожд од игуани на Флорида поради ниските температури (ВИДЕО)

Слободен Печат

Најмалку 11 загинати во нов милитантен напад во Алепо

Слободен Печат

Расте билансот на жртви и повредени во стравичниот земјотрес во Турција

Слободен печат

Научник пред три месеци ја предвиде епидемијата: Колку е опасен корона вирусот?

Слободен Печат

Остави Коментар

three × five =

Прочитај повеќе

Астероид ескплодираше во близина на Земјата, неговите остатоци се разлетаа во Северна Америка (ВИДЕО)

Слободен печат

Се зголемува бројот на повредени: Опожарена зграда по разорниот земјотрес во Турција (ВИДЕО)

Слободен Печат

Пендаровски и Мишел се согласија дека иднината и судбината на Македонија е европска

МИА Агенција

Османи: Македонија е подготвена да ги почне преговорите со ЕУ

Слободен Печат

Поглед во Вухан – епицентарот на епидемијата на опасниот корона вирус

Слободен печат

Научниците ги открија причините за најголемата експлозија во Вселената

Слободен Печат