12 C
Скопје

Редок камен со необична сличност со „Cookie Monster“ со вредност од 10.000 долари

Геолошкото откритие може да вреди околу 10.000 американски долари, откако се покажа дека внатрешноста на парче вулканска карпа изгледа како „Cookie Master“ од Улицата Сезам.

Ретко може да се најде толку добро дефиниран камен“, рече геологот Мајк Бауерс, сопственик на реткото откритие.

Боуерс за „Сан“ изјавил дека видел и други камења кои изгледат како саканиот лик од „Sesame Street“, но овој дефинитивно најмногу личи на „Cookie Monster“.

Instagram
Instagram

„Cookie Monster“ е лик од култната телевизиска емисија „Sesame Street“ познат по неговиот голем апетит и познатата фраза за јадење „Јас сакам колаче!“, „Јас јадам колаче!“  или едноставно безвременското „Ом ном ном ном“.

Instagram
Instagram

Боуерс вели дека овој агат – вид кварц е пронајден во древни шуплини од лава бил пронајден во бразилскиот регион Рио Гранде до Сул за време на негово патување во ноември минатата година.

Откако објави фотографии од своето откритие на својот фејсбук-профил, Боунерс веќе доби неколку понуди за реткиот камен, од кои некои се во износ од околу 10.000 американски долари.

Прочитајте и...  Некои се вакцинирале и, сепак, се заразиле со коронавирус. Како е можно тоа?

Поврзани вести

ФОТО: Племе во кое жените не се капат и со косата го покажуваат брачниот статус

Слободен печат

ВИДЕО | Нов спот на Џастин Бибер: Пејачот ограбува банка за пари потребни за лекување

Слободен печат

Тој не смее да ѝ го спомне ниту името: Крис Џенер го натерала бившиот да потпише „пеколен договор“!

Слободен печат

Бебињата родени во месец март имаат посебни карактеристики: Оптимисти и надежни идни директори на успешни компании

Слободен печат

Кристијан Диор со новата „тарот“ колекција за сезоната пролет/лето 2021

Слободен Печат

„Не се чувствувам добро, хемотерапијата е премногу силна“: Марина Туцаковиќ проговори за проблемите со кои се соочува

Слободен печат

Остави Коментар