9 C
Скопје

Реџепи: Владата нема доверба во своето мнозинство и се плаши од она што би го изнела опозицијата во дебата

Координаторот на пратеничката група на Алијанса на Албанците и на Алтернатива Скендер Реџепи денеска изјави дека Владата вчера покажала две работи: прво, дека нема доверба во своето мнозинство и дека се плаши од она што ќе го изнесе опозицијата во дебатата за доверба на Владата.  

-Од таа причина ние костатираме дека вчера Владата насилно го донесе сите пратеници.  Жално што и пратеници кои имале доста тешка ситуација домашна, да ги донесат во Собрание, што нема ни логика, ни човечки елементрани вредности. Од друга страна го искористи членот од Деловникот за да го злоупотреби правото на опозоцијата за да си го даде своето мислење за недостатоците на Владата во овие шест месеци, рече Реџепи.

Прочитајте и...  Американската амбасада во Сараево нема да шпекулира за наводни изјави за територијални поделби

Самиот факт дека вчера мнозинството заврши седум седници е доволен доказ дека тие насила ги донеле пратеници, а од денеска пак ќе почнат да се препукуваат. 

Поврзани вести

Канада забрани извоз на дронови во Турција

Слободен печат

Бајден: Мирните протести се разбирливи, но нема оправдување за насилството

Слободен печат

Најмалку 20 загинати во автобуска несреќа во Перу

Слободен печат

ВИДЕО: Убиен ученик, ранет полицаец при пукање во средното училиште Остин-Исток Магнет во Ноксвил

Слободен печат

Ќе се согорува ли отпад на нивите зад Железарница?

Југослава Дуковска

Македонски и математика – по пет часа неделно

Михаило Донев

Остави Коментар