20 C
Скопје

Реџепи од Алтернатива: Неопходни се промени во Изборниот законик, но не сме утврдиле колку изборни единици ќе поддржиме

Партијата Алтернатива на Африм Гаши е за измени во Изборниот законик, но се уште не го усогласила својот став со коалицискиот партнер Алијанса за Албанците за бројот на изборни единици, бидејќи и двете партии имат различни гледишта.

-Ние сме за промени во Изборниот законик, бидејќи ова е исто така во согласност со барањата на релевантните институции во ЕУ. Овие измени треба да бидат во функција на демократизација на изборниот процес. Во однос на бројот на изборни единици, ние се уште не сме го усогласиле овој став со коалицискиот партнер затоа што имаме различни мислења за ова прашање и кога ќе има заеднички став, ќе го објавиме јавно – изјави за „Слободен печат“, пратеникот и генерален секретар на Алтернатива, Скендер Реџепи.

Мехмеди: Алијанса за Албанците е за осум изборни единици

 

Јакупи: Eдна изборна единица може да донесе „главоболки” за формирање стабилна владина коалиција

Поврзани вести

Заев: За мене немаше мирно море

Весна Тодоровска

Папата ги осуди насилствата меѓу Израел и Хамас

Слободен печат

Министерство за транспорт и врски: Договорите за јавни набавки се спроведуваат согласно законите

Слободен печат

Заев: Наместо на барок, споменици и криминални тендери, парите ги насочивме кон граѓаните

Слободен печат

Курти во вторник во Брисел на средба со балканските лидери

Слободен печат

ВИДЕО | Вучиќ објави како ќе изгледа фабриката за вакцини во Србија

Слободен печат

Остави Коментар