Ред Бул го врати Гасли во Торо Росо

Тимот на Ред Бул кој сезоната има одлични резултати благодарение на Макс Ферстапен, се одлучи за време на двонеделната пауза во Формула 1 шампионатот да се раздели со вториот возач, Пјер Гасли.

Неговто место ќе го заземе Александер Албон кој во првиот дел од сезоната возеше за Торо Росо, додека Гасли ќе го заземе неговото место во вториот тим на Ред Бул. Причината за ваквиот потег на директорот Кристијан Хорнер се слабите резултати на Гасли.

Првиот возач на Ред Бул, Макс Ферстапен во досегашниот дел од сезоната оствари две победи, а уште три пати се најде на победничкиот пиедестал и се наоѓа на третото место во генералниот пласман, веднаш зад двоецот на Мерцедес, Луис Хамилтон и Валтери Ботас. Од друга страна, најдобриот резултат на Гасли е четвртото место на трката за Големата награда на Велика Британија.

Прочитајте и...  Шоу на Конте по поразот од Болоња, еден час им се дерел на своите фудбалери

– Ред Бул се наоѓа во позиција да има дури четири талентирани возачи под договор кои може да ги менуваат местата во нашиот тим и во Торо Росо. Ние го искористивме правото во наредните девет трки да му дадеме шанса на Албон за да одлучиме кој возач ќе му биде тимски колега на Ферстапен во наредната сезона – стои во соопштението на Ред Бул.

 

Прочитај повеќе

Трката за титулата сè уште е отворена: Јувентус не го искористи подарокот од Лацио (ВИДЕО)

Слободен печат

Варди го спаси Лестер од пораз

Слободен печат

Кристијано Роналдо мисли на сè: Има и личен тренер за спиење

Слободен печат

Шоу на Конте по поразот од Болоња, еден час им се дерел на своите фудбалери

Слободен печат

Наполи ја намали сумата која ја бара за Кулибали

Слободен печат

Стативата и Зума го спасија Челси (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ростов го презентира најдоброто од Тошевски (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонското чудо од дете Тошевски направи милионски трансфер во Ростов

Слободен печат

Надал останува во Европа, не игра на УС Опен?!

Слободен печат

Скандалот не стивнува: Пеналот против Реал Мадрид не е досуден поради лош превод на правилата

Слободен печат

Сантос сакаше преку суд да и лапне 61 милион евра на Барселона, ама…

Слободен печат

Му здосади во пензија, Алонсо се враќа во Формула 1

Слободен печат