Ред Бул дефинитивно ја затвори вратата за Себастијан Фетел

Првиот човек на Ред Бул, Кристијан Хорнер стави крај на шпекулациите дека Фетел може да се врати во тимот со кој освои четири шампионски титули.

Откако Рено го комплетира тандемот возачи за наредната сезона со враќањето на Фернандо Алонсо, се помал избор останува за Себастијан Фетел кој по крајот на сезоната си заминува од Ферари.

Во последните изјави на Фетел многумина добија впечаток дека тој се нуди на Ред Бул со кого освои четири шампионски титули, но од австрискиот тим одлучија да стават крај на ваквите шпекулациите.

– Оваа тема е се поактуелна. Имавме одличен период со Фетел кога возеше за нас и тој засекогаш ќе биде дел од нашата историја. Не очекувавме дека тој ќе биде на пазарот како слободен агент, но ние сме посветени на возачите кои ги имаме и сметаме дека имаме одличен пар во Макс Ферстапен и Александер Албон. Сметаме дека и двајцата имаат огромен потенцијал. Се плашам дека ова е дефинитивно не, и Себастијан е свесен за тоа – изјави првиот човек на Ред Бул, Кристијан Хорнер.

Прочитајте и...  Шоуто на прес конференцијата му направи проблем на Конте, Интер му подготви замена
Кристијан Хорнер/EPA-EFE/ISSEI KATO

Хорнер смета дека е сосема реално Фетел во наредната сезона да вози за Астон Мартин.
– Необично е четирикратен светски шампион да биде без тим и претпоставувам дека има неколку избори пред себе и можеби Рејсинг Поинт е еден од нив – додава Хорнер.

Токму екипата на Рејсинг Поинт од наредната сезона ќе се преименува во Астон Мартин, а сезонава за тимот возат Серхио Перез кој има договор и за наредната сезона но има и силна финансиска поддршка од најголемите мексикански компании, а втор возач е Ленс Строл, синот на газдата на екипата.

Прочитај повеќе

Адеми во тимот на сезоната во Хрватска

Слободен печат

Дали ова е местенка на годината, погледнете како изгледаше натпреварот од австриската втора лига (ВИДЕО)

Слободен печат

Супермаркет во Арсенал, Артета стави девет фудбалери на продажба

Слободен печат

Кошаркарот кој не клечеше при интонирање на химната доживеа тешка повреда (ВИДЕО)

Слободен печат

Моќна игра на Вестбрук во дербито со Милвоки и Јанис (ВИДЕО)

Слободен печат

Пандев и Џенова и во наредната сезона ќе играат во Серија А (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шоуто на прес конференцијата му направи проблем на Конте, Интер му подготви замена

Слободен печат

Фудбалски натпревар во Шведска доцнеше поради грабеж и сообраќајна несреќа

Слободен печат

Шкендија не мирува со засилувања, доаѓа и екс младински репрезентавивец на Хрватска

Слободен печат

Зверев: Мислам дека сега не е време да се игра тенис во САД

Слободен печат

Барселона се откажа од Нејмар: Нема ни да праќаме понуда до ПСЖ

Слободен печат

Роналдо ги реши дилемите околу својата иднина: Одите по моето трето Скудето

Слободен печат