Рецесијата се продлабочува – можен распад на Еврозоната?

Државите на ЕУ треба во најкраток можен рок да договорат план за обнова на економијата за јакнење на довербата во националните економии, вели еврокомесарот Џентолини.

Европскиот комесар за економија Паоло Џентилони во интервју за германски Велт вели дека како последица на корона вирусот рецесијата во земјите станува се подлабока, а тоа пак според него може да доведе до распад на Еврозоната.

– Последните економски податоци предупредуваат: рецесијата е подлабока отколку што се очекуваше, економскиот развој на државите во еврозоната станува понерамномерен, отколку што беше прогнозирано претходно. Тоа на што секогаш предупредувавме се случува: рецесијата поради ковид-19 се заканува да ја распадне еврозоната“, истакна еврокомесарот.

Според него, државите на ЕУ треба во најкраток можен рок да договорат план за обнова на економијата за јакнење на довербата во националните економии.

Претходно Европската комисија претстави план за основање фонд за спасување на ЕУ во висина од 750 милијарди евра. Овој предлог Европската комисија ќе им го поднесе на државите членки и на Европскиот парламент, кои можат да го изменат.

Прочитајте и...  Тешка железничка несреќа во Шкотска: Тројца загинати и шестмина повредени (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Заев го доби мандатот за составување на нова влада од претседателот Пендаровски

Слободен печат

Филипче: Комисијата предложи учениците до трето одделение да одат во училиште, а за останатите онлајн настава

МИА Агенција

Само шест отсто од жителите на Велика Британија имаат антитела на Ковид-19

Слободен печат

Отворете сметка или депозит во Халкбанк и добијте ваучер за да се почестите на наша сметка

СП.

Винската индустрија пред колапс, бара поддршка од државата

МИА Агенција

За викендот нестабилно време со пороен дожд и грмежи

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ВО ЖИВО: Пендаровски му го врачува мандатот за Влада на Заев

Слободен печат

Без струја утре жителите на општините Сопиште, Бутел и Центар

МИА Агенција

Турскиот брод „Оруч Рејс” излезе од грчкиот континентален гребен, но повторно се враќа назад

Слободен печат

КСС: Инспекторите да ги засилат контролите на спроведувањето на мерките за заштита од Ковид-19

МИА Агенција

Скопјанец обвинет за непочитување на здравствените мерки при организација на фудбалски турнир

МИА Агенција

Нашата струја е најевтина, ама за нас е скапа