Рецептот на Лукашенко за борба против коронавирусот: Трактори и работа лечат се

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко ги охрабри своите граѓани да одат на работа во село и да возат трактори како начин на надминување на епидемијата на коронавирусот.

Белорускиот претседател завршил земјоделски факултет и пред да ја добие претседателската функција, водел сопствен бизнис со агри-културни фарми па неретко во своите обраќања сака да го истакне тој факт. Лукашенко во обраќањето на функционерите на состанокот кој беше емитуван на телевизија рекол дека „не треба да има паника околу вирусот“.

Само мора да се работи, особено сега, во село. Фино е да се види на телевизија како луѓето работат со тракторите и никој не го споменува вирусот. Така што тракторот ќе ги излекува сите. Полето ќе ги излекува сите, нагласи Лукашенко.

Прочитајте и...  Во Грција активни два шумски пожари

Белоруското министерство за здравство претходно соопшти дека бројот на пациенти кои се позитивни на тестот за коронавирусот пораснал на 36.

 

Прочитај повеќе

Серија инциденти пред Собранието на Србија во Белград (ВИДЕО)

МИА Агенција

Реакција на српската Демократска партија за протестите во Белград

Слободен печат

Демонстрантите ја нападнаа полицијата во Белград, употребен и солзавец

Слободен печат

Нови демонстрации во Србија, Парламентот го опколи жандармеријата (ВИДЕО)

Слободен печат

Вучиќ од Париз: Мислам дека конечно паднаа сите маски!

Слободен печат

Во светот денеска рекорден број новозаразени: СЗО признава дека не може да се искорени вирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Царовска: ВМРО-ДПМНЕ нуди изолација и враќање назад

Слободен печат

Стефановиќ: Брутални сцени на насилство, полицијата мора да реагира

МИА Агенција

Николоски: Мојот против кандидат е „капо ди тути капи“ на сите криминалци во оваа држава

Слободен печат

Филипче: Ако делите барем дел од ентузијазмот, вербата и желбата што јас вечерва ја чувствувам, ние сме победници

Слободен печат

Заев: После поразот Мицкоски нема да биде лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Мицкоски: Да ставиме крај на криминалот и разнебитувањето

Слободен печат