РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Ако сакате да направите помала доза, преполовете ги состојките

Состојки:

2 килограми брашно
1 квасец
5 јајца
500 милилитри млеко
200 милилитри јогурт
200 милилитри масло за јадење
2 лажички сол
2 лажички шеќер
300 грама маргарин
100 грама сусам

1 јајце

Подготовка:

Во посебен сад растворете го квасецот со малку млако млеко, шеќер и брашно и оставете го околу 20 минути да стаса.

Додека чекате квасецот да стаса, во подлабок сад ставете го остатокот од брашното заедно со другите состојки, но без маргаринот и сусамот. Кога квасецот ќе нарасне, додајте го во садот со брашното и сето тоа убаво измесете го. Подготвеното тесто за кифли, оставете го да отстои околу еден час.

Стасаното тесто, повторно измесете го, а потоа од него формирајте мали топчиња. Од топчињата со помош на сукало, правиме кифли, кои ги редиме во претходно подмачкана тава за печење.

Прочитајте и...  Исчезна глумицата Наја Ривера: 4-годишниот син бил сам на бродот, се претпоставува дека се удавила

Кога ќе го потрошиме целото тесто, кифлите се премачкуваат со јајце и се наросуваат со сусам.

На секоја кифличка одозгора и се става по малку маргарин. Печете ги во претходно загреана рерна на 200 степени додека не ја добијат посакуваната боја.

Прочитај повеќе

Шарлиз Терон со хеланки во кои нозете ќе ви изгледаат подолги и потенки! (ФОТО)

Слободен Печат

Докторка сподели трик со кој подобро ќе ви стои маската! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Фитнес моделот кој го „полуде“ Инстаграм со своите брзи и ефикасни вежби: Како на брз начин да се спремите за летото (ВИДЕО)

Слободен Печат

Откриена нова кралска тајна: Принцот Чарлс пред Дајана бил во врска со нејзината родена сестра!

Слободен Печат

Проклетството на серијата која ја обожаваат милиони: „Glee“ ја следеја бројни скандали и трагедии, дури и обвинувања за педофилија!

Слободен Печат

„Таа мисли дека е бунтовничка на новото време“: Ќерката на Мадона мета на критики (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Петровиот принцип“: Зошто има многу неспособни луѓе на високите позиции?

Слободен Печат

Кој е мултимилионерот кој летува во Хрватска со еден куп девојки и се фали со неговиот разгален стил на живот?

Слободен печат

Поранешното момче се огласи по исчезнувањето на убавата актерка, на несреќниот настан реагираше на свој начин

Слободен печат

Детали од снимањето на „Пиратите од Карибите“: Зошто Џек Спароу има златни заби и кој актер ја одбил главната улога мислејќи дека филмот ќе биде промашување

Слободен печат

Стајлингот на Меланија Трамп е за чиста десетка: Во овој фустан секоја жена изгледа феноменално! (ФОТО)

Слободен печат

Ќе блескаат како нови: Совршен трик за чистење на прозорите со пена за бричење! (ВИДЕО)

Слободен печат