Рецепт за крем супа која ги исфрла токсините од телото

Фото: Unsplash

Состојките во оваа супа се полни со растителни влакна, а зачините како црниот пипер и чилито го стимулираат ослободувањето на токсините од телото. Безбедна, ефикасна и истовремено хранлива, оваа супа е одличен избор за здраво слабеење.

Состојки:

– 1 поголем сладок компир
– 3 средни моркови
– 200 г варен грав
– 1 мал црвен кромид
– 3 чешниња лук
– 1 стебленце целер
– 1 лажичка мелен црвен пипер
– 1 лажичка мелено чили
– 1 мал ловоров лист
– сол и црн пипер
– 1,5 литри бујон (месо или зеленчук)
– 3 лажици маслинов зејтин или по зејтин по желба

Подготовка:

Излупете го сладкиот компир и морковите, измијте ги и исечете ги на мали коцки. Ситно исечкајте го кромидот и целерот и исцедете го лукот.
Загрејте го маслиновиот зејтин во длабока тава и додадете го кромидот. Оставете го додека малку пожолти, па додадете го лукот, потоа целерот и оставете уште една-две минути. Потоа додадете го сладкиот компир и морковите. Додадете сол, чили, мелен пипер и ловоров лист, а потоа истурете го бујон врз сè и оставете го на огнот.
Пробајте ги морковите и сладкиот компир и кога ќе забележите дека им требаат уште неколку минути готвење, ставете го зготвениот грав да се комбинира со останатите состојки. По готвењето, со помош на блендер, направете крем супа.

Добар апетит!

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот