РЕЦЕПТ | Мартина ни направи пилешко во сос со зеленчук: Совршен ручек за денес

Фото: Приватна архива

Нашиот тим започна соработка со една посебна, прекрасна мајсторка во кујна – Мартина Трајаноска.

Шармантната Мартина стои зад превкусните рецепти пласирани на инстаграм-профилот (martinascooking).

Готви од мали нозе, а со текот на годините и искуството научила дека најважна состојка во секое јадење е – љубовта.

Денес Мартина ни направи сочно пилешко со мнооогу зеленчук во преубав сос. Нешто кое навистина мора да го направите уште денес за ручек!

Мартина Трајаноска
Мартина/Фото: Приватна архива

Потребни состојки:

  • 300 гр пилешко
  • 1/2 тиквица
  • брокула
  • мешан зеленчук

За сос:

  • 2 лажици масло
  • 2 лажици брашно
  • 2 шолји млеко

За маринирање на месото:

  • 1 шолја јогурт
  • 1 шолја вода
  • зачини

 

View this post on Instagram

 

A post shared by martinascooking (@martinascookingg)

Подготовка:

Пилешкото исечете го на мали парчиња и маринирајте го со шолја јогурт, шолја вода и зачини. Оставете го преку ноќ или најмалце 2 часа. Зачини кои ги користев за маринадата, па потоа и во текот на готвењето: сол, бибер, мешан сув зеленчук, тако зачин, кари, буковец, сув магдонос. Ставете го пилешкото на тава со малку масло…

Целиот текст прочитајте го ТУКА.
Извор: Еспресо.мк.

 

Видео на денот