РЕЦЕПТ | Готвиме со Теа: Направете ги највкусните чоколадни трафлс – се топат во уста!

Фото: Приватнa архива

Нашиот тим започна убава соработка со една врвна готвачка која секое јадење го претвара во магија од вкусови – Теодора Георгиевска.

Оваа извонредна мајсторка и една од највлијателните готвачки на социјалните мрежи кај нас, стои зад бројните рецепти кои ги објавува на профилот „Готвиме со Теа“ – „gotvime.so.tea“.

Теа денес ни ги направи највкусните чоколадни трафлс кои се топат во уста! Веруваме дека долго време не сте пробале нешто толку вкусно и кремасто. А, добрата страна на овој рецепт, како што вели Теа е што се здрава варијанта на благо.

Потребни состојки:

  • 250 гр чоколадни капки
  • 100 мл кокосово млеко
  • 30 гр какао
  • 1 лажичка ванила екстракт (опционо)

Начин на подготовка:

Кокосовото млеко загрејте го на тивок оган и во него додадете ги чоколадните капки…

Целиот текст прочитајте го ТУКА.
Извор: Еспресо.мк

Видео на денот