Реал Мадрид подготвува понуда за Халанд

Норвешкото чудо од дете се чини дека нема уште долго да се задржи во Бундеслигата.

Ерлинг Халанд каде што застана додека го носеше дресот на Салцбург, од јануари продолжи во ист ритам и во Бундерслигата. Халанд во дресот на Борусија Дортмунд на 11 натпревари постигна 12 гола и повторно ги залуде фудбалските гиганти.

Прв кој ќе реагира е Реал Мадрид кој според шпанските медиуми уште сега подготвува понуда за неверојатниот Норвежанец. Откупната клаузула на Халанд изнесува 75 милиони евра кои пред избувнувањето на кризата со коронавирусот изгледаше како смешна сума за најголемите екипи.

Според весникот „Ас“ Реал планира во преодниот рок да и понуди на Борусија Дортмунд 60 милиони евра и е подготвен да се откаже од Лука Јовиќ кој е најголемо разочарување сезонава во „кралскиот“ клуб.

Прочитајте и...  Како изгледа комплескот во Дизниленд каде ќе се игра завршницата во НБА лигата (ФОТО+ВИДЕО)

Халанд ја воодушеви фудбалска Европа во дресот на австрискиот шампион Салцбург каде на 27 натпревари оваа сезона постигна 29 гола и по само една година, за сума од 20 милиони евра во јануари се пресели во Борусија Дортмунд.

За да се реализира трансферот, Борусија му плати провизија од 15 милиони евра на агентот на Халанд, Мино Рајола и дополнителни 10 милиони евра на таткото на играчот, Алф-Инге Халанд.

Прочитај повеќе

Како изгледа комплескот во Дизниленд каде ќе се игра завршницата во НБА лигата (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Заменик капитенот на Вардар и објасни на ФФМ зашто „црвено-црните“ треба да ја добијат титулата

Слободен печат

Васоски: Сакам да им ја честитам титулата на моите фудбалери, повеќе од заслужена

Слободен печат

Хорват: Мило ми е што доаѓам во Скопје и средина која е препознатлива во Европа

Слободен печат

Бордот на НБА одлучи: Сезоната продолжува во Орландо и тоа само со 22 екипи

Слободен печат

Трансфер бомба: Вернер наместо во Ливерпул оди во Челси

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

МЗТ Скопје на чекор до АБА Лига: Приморска не доби лиценца во Словенија

Слободен печат

Паника во Барселона, до крајот на сезоната без Меси?

Слободен печат

Екстра засилување за Металург, хрватското легендарно крило Хорват доаѓа во Автокоманда

Слободен печат

Го смени името и ги запали социјалните мрежи , од Мекдоналд стана Бургер кинг

Слободен печат

„Комити“ реагираат: Овие момци заслужија титула

Слободен печат

Роналдо ги шокира докторите на Јувентус, се врати посилен од карантинот

Слободен печат