Реал Мадрид има резервен план доколку не дојде до Мбапе, негова замена ќе биде соиграч на Елмас

Виктор Осимен игра фантастично на почетокот од сезоната, на шест натпревари постигна шест гола/Џенова, Италија/23 септември 2021 година/фото: 23 September 2021. EPA-EFE/LUCA ZENNARO

Реал Мадрид не успеа во последните денови од летниот преоден рок да го донесе Килијан Мбапе бидејќи ПСЖ одби да ги разгледува понудите, а како одминува времето се зголемува и неизвесноста дали овој трансфер може да се реализира и затоа Флорентино Перез бара алтернативи.

Мбапе идното лето ќе стане слободен играч, но тоа не значи дека сигурно ќе си замине од ПСЖ и ќе го оствари сонот да го облече „кралскиот“ дрес.
Управата на ПСЖ врши голем притисок врз Мбапе да потпише нов договор, а последниот адут им е Зинедин Зидан кој се почесто се споменува како наследник на Маурисио Покетино. Токму Зидан е идол на Мбапе и во ПСЖ се надеваат дека со евентуалното поставување на популарниот Зизу за тренер, тогаш младиот фудбалер може и да одлучи да остане.

Нормално, голема улога би имале и парите, богатите сопственици на ПСЖ му нудат на Мбапе договор според кој годишно би заработувал 50 милиони евра со бонуси.
Поради тоа претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез размислува за нови решенија доколку не успее да го донесе Мбапе на „Сантијаго Бернабеу“.

Според „Газета дело Спорт“, највисоко на листата на желби на Перез се наоѓа напаѓачот на Наполи, Виктор Осимен.
Осимен кој игра заедно со македонскиот репрезентативец Елиф Елмас, во првите шест кола во Серија А постигна шест гола и има една асистенција.

Перез ќе мора добро да плати доколку го сака Осимен бидејќи Наполи нема така лесно да се откаже од играчот за кого платија 70 милиони евра минатото лето.
Исто така Реал и Перез може да имаат голема конкуренција во Челси, Манчестер јунајтед, Манчестер сити и ПСЖ кои исто така подготвуваат понуди за Осимен.

„Газета дело Спорт“ пишува дека заинтересираните екипи ќе мора да платат повеќе од 100 милиони евра обесштетување, а нема да биде изненадување доколку биде соборен рекордот за трансефр во Серија А кој сега е во сопственост на Ромелу Лукаку од 115 милиони евра.

Видео на денот