Реал како „фенерџија“ во Истанбул, Адеми со украински предизвик!

После шокантниот пораз во шпанската „Ла Лига“ од Мајорка (1:0), вечерва од 21.00 часот фудбалерите предводени од тренерот Зинедин Зидан како последнопласирани во групата „А“ гостуваат во Истанбул кај Галатасарај во рамките од Лигата на шампионите.

Зидан чија клупа веќе се „тресе“ поради лошите резултати, на денешниот дуел во Истанбул нема да може да смета на услугите на Асенсио, Бејл, Лукас, Модриќ и Начо поради повреди.

Но, добра вест за францускиот стратег е враќањето на опоравените Тони Крос, Еден Азар (татко по четвртипат) и Дани Карвахал.

Во составот е и Лука Јовиќ, кого шпанските медиуми жестоко го критикуваат поради неефикасноста, односно сеуште се чека неговиот прв погодок сезонава во дресот на „кралскиот“ клуб.

Прочитајте и...  „Ла Лига“: Барди стрелаше во поразот на Леванте! (ВИДЕО)

Реал и Галатасарај седумпати се сретнале и никогаш не ремизирале, а учинокот е 4:3 за мадридскиот гигант. На дуелите каде што Галатасарај бил домаќин двапати триумфирал турскиот тим со ист резултат 3:2, а еднаш бил декласиран со 1:6. На „Сантјаго Бернабеу“ Реал славеше со 4:1, двапати со 3:0, а во УЕФА Суперкуп одржан во Монако Галата после продолженија со 2:1 ја совлада шпанската екипа.

Динамо Загреб на Аријан Адеми гостува во Харкив на украинскиот состав на Шахтјор Доњецк. Хрватите ќе се обидат да ја забележат втората победа во ЛШ, а под знак прашалник е настапот на македонскиот репрезентативец Адеми поради повреда на колено.

Лига на шампиони

3. коло, двојки –

Прочитајте и...  Хамилтон најдобар на Штаерска, дебакл на Ферари! (ВИДЕО)

Група „А“

Клуб Бриж-ПСЖ (21.00 часот)
Галатасарај-Реал Мадрид (21.00 часот)

Табела: ПСЖ 6 бодови, Клуб Бриж 2, Галатасарај 1, Реал Мадрид 1.

Група „Б“

Олимпијакос-Баерн Минхен (21.00 часот)
Тотенхем-Црвена Звезда (21.00 часот)

Табела: Баерн Минхен 6 бодови, Црвена Звезда 3, Олимпијакос 1, Тотенхем 1.

Група „Ц“

Шахтјор Доњецк-Динамо Загреб (18.55 часот)
Манчестер сити-Аталанта (21.00 часот)

Табела: Манчестер сити 6 бодови, Динамо Загреб 3, Шахтјор Доњецк 3, Аталанта 0.

Група „Д“

Атлетико Мадрид-Баер Леверкузен (18.55 часот)
Јувентус-Локомотив Москва (21.00 часот)

Табела: Јувентус 4 бодови, Атлетико Мадрид 4, Локомотив Москва 3, Баер Леверкузен 0.

Прочитај повеќе

Милан не може без драма, на крајот само бод за Елмас и Наполи! (ВИДЕО)

Слободен печат

Пандев со истиот учинок од 2009 година кога играше за Лацио

Слободен печат

Несторовски и Удинезе ја победија Рома, но загубија од Сампдорија! (ВИДЕО)

Слободен печат

Позитивен случај на коронавирус ги одложи подготовките на Работнички

Слободен печат

Тотенхем ги казни грешките на Арсенал! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Ла Лига“: Барди стрелаше во поразот на Леванте! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Деветти гол на „Гранде Пандев“ во Серија А! (ВИДЕО)

Слободен печат

Хамилтон најдобар на Штаерска, дебакл на Ферари! (ВИДЕО)

Слободен печат

Алиоски и Лидс се многу блиску до учество во Премиер лигата (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ со најголеми шанси, „кралот на земјата“ само трет фаворит на „Ролан Гарос“!

Слободен печат

Барса до крајот на сезоната без Гризман!

Слободен печат

Сејдини: Првата лига ќе брои 12 клубови

Слободен печат