Реал го олади Јунајтед, бара половина милијарда за откритието на сезоната

Најголемите европски екипи не мируваат за време на паузата и се подготвуваат за летниот преоден рок.

Фудбалот во Европа е суспендиран поради пандемијата на коронавирусот, но тоа не ги попречува екипите во составувањето на тимовите за наредната сезона.

За очекување е еден од најактивните во преодниот рок да биде англискиот Манчестер јунајтед кој планира да потроши богатство на нови играчи со кои ќе се врати во битката за трофеите.

Менаџерот Оле Гунар Солскјер, како една од примарните мети за преодниот рок покрај Џејдон Санчо, го означи и младиот фудбалер на Реал Мадрид, Феде Валверде.

Валверде е откритие на сезоната во Ла Лига, тренерот Зинедин Зидан има голема доверба во младиот Уругваец и веќе го вметна во првиот тим на сметка на Лука Модриќ.

Солскјер беше сериозно заинтересиран за Валверде се додека управата на Јунајтед не се јави во Мадрид за да преговара околу трансфер:
„Го сакате Валверде? Нема проблем, платете 500 милиони евра и ваш е“, им порача првиот човек на „кралевите“, Флорентино Перез.

Прочитајте и...  Супермаркет во Јувентус, 11 фудбалери на продажба

Перез исто како и Зидан нема намера да се откаже од 22-годишниот Валверде во кого гледа носител на играта на Реал Мадрид во наредната деценија.

Поради тоа Перез лесно се договори за продоложување на соработката со Валверде до 2025 година, а во договорот беше вметната откупна клаузула од 500 милиони евра.

Прочитај повеќе

АБА отсвири крај, МЗТ Скопје останува во АБА2 лигата

Слободен печат

Бејл искрено: Не разбирам зашто навивачите ме исвиркуваат

Слободен печат

Дали Мбапе му намигнува на Клоп: Ливерпул е вистинска машина сезонава

Слободен печат

Трансфер сапуница: Барселона го одби Јувентус, а Интер ги одби каталонците

Слободен печат

Доказ дека Џордан е најдобриот на сите времиња, неверојатна заинтересиранот за неговите производи по „Последниот танц“

Слободен печат

ТРАГЕДИЈА: Млад 23-годишен фудбалер пронајден мртов во својот дом

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ленс Армстронг: Почнав да се допингувам на 21 година

Слободен печат

Супермаркет во Јувентус, 11 фудбалери на продажба

Слободен печат

Монтирано навивање на дербито Дортмунд-Баерн! (ВИДЕО)

Слободен печат

ФК Ренова: Што ќе се случи доколку има позитивен играч на Ковид-19?

Слободен печат

Денот кога Роналдо немаше решение за Македонија (ВИДЕО)

Слободен печат

„Бип бип“: Фудбалскиот свет импресиониран од брзината на Дејвис! (ВИДЕО)

Слободен печат