Реал го награди Бензема со нов договор

Французинот игра фантастично оваа сезона во дресот на Реал Мадрид и ракодството одлучи да му го продолжи договорот.

Карим Бензема ќе остане „крал“ до 2022 година, откако денеска и официјално го продолжи договорот со шпанскиот тим.

Французинот сезонава постигна 16 голови, а по заминувањето на Кристијано Роналдо во Јувентус, тој игра како прероден. Бензема во 79 натпревари по заминувањето на Роналдо, постигна дури 56 голови и има уште 18 асистенции, учинок со кој заслужи нов договор и зголемување на платата.

Според актулниот договор, Бензема заработува 13 милиони евра бруто, но со новиот договор медиумите шпекулираат дека таа ќе изнесува најмалку 20 милиони евра бруто.

Карим Бензема од 2009 година го носи дресот на Реал Мадрид и на 331 натпревар постигна 160 гола.

Прочитајте и...  Халанд е најголемата грешка на еден од најдобрите ловци на таленти

Прочитај повеќе

100 дена до Келн: ЕХФ потсети на шампионските моменти на Вардар! (ВИДЕО)

Слободен печат

Брајтвајт е новиот напаѓач на Барселона!

Слободен печат

Официјално: Федерер ќе го пропушти „Ролан Гарос“

Слободен печат

Да испишеме нова историја: Естонија прва пречка на патот кон ЕП!

Слободен печат

Фјури до Вајлдер: Втора рунда и „бум“, готов си! (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонија без промени на ФИФА ранг листата

Слободен печат

Остави Коментар

5 × четири =

Прочитај повеќе

Мурињо: Али не е лут на мене, го заменив и тимот се подобри! (ВИДЕО)

Слободен печат

Вернер „горд“ што се поврзува со трансфер во Ливерпул

Слободен печат

Чупиќ: Имавме состанок со Самсоненко, до крајот на месецот ќе знаеме нешто повеќе!

Слободен печат

Меси: Би сакал да се врати Нејмар, а Мартинез е одличен напаѓач!

Слободен печат

Аталанта ја растури Валенсија, Нагелсман го надмудри Мурињо (ВИДЕО)

Слободен печат

Де Брујне во главната улога во триумфот на „граѓаните“ (ВИДЕО)

Слободен печат