Реакција на српската Демократска партија за протестите во Белград

Имајќи предвид дека Александар Вучиќ е во Париз и поради тоа не  му одговара да има насилство на улиците, тој не беше таму вечерва, изјави за Бета, Зоран Лутовац, претседател на Демократската партија (ДС).

Коментирајќи го вечерашниот протест пред српскиот Парламент, Лутовац изјави дека „очигледно е дека Вучиќ знае како да управува со насилства”.

„Поради неговиот престој во Париз, вечерва немаше насилство на улиците на Белград. Вечерва беше направено она што беше направено претходните денови, а тоа е да се инсистира на разлики во рамките на протестот”, рече претседателот на ДС.

Тој посочи дека целта на властите е да создадат спротивставени страни меѓу самите демонстранти со цел да ги демотивираат граѓаните да дојдат и да го направат протестот што е можно поголем.

Прочитајте и...  Во Унгарија 43 нови случаи на коронавирус, нема починати

„Владата делумно успеа во тие поделби. Групи се појавија на екстремно десно и екстремно лево, а од друга страна испровоцираа обични граѓани, така што многу луѓе го напуштија протестот поради тие провокации”, рече Лутовац.

Прочитај повеќе

Во Унгарија 43 нови случаи на коронавирус, нема починати

Слободен печат

Бразил: Над 3 милиони заразени од коронавирус и повеќе од 100.000 починати

Слободен печат

Тензии во Белорусија: Лукашенко ја напушти земјата и покрај победата, војската излегува на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Ковид-19 ги одложи иселеничките средби во Делчевско

МИА Агенција

Автолитии од Бијело Поље до Бар: Колони автомобили на протест ширум Црна Гора

Слободен печат

Бил Гејтс со нова прогноза: Пандемијата за богатите ќе заврши до крајот на 2020 година, за останатите ќе потрае уште цела година

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Две семејства се тепаа пред Градска болница, интервенираше и полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Директорката Сотирова Бухова во самоизолација поради контакт со заболен член од семејството

Слободен печат

Затворени гласачките места во Белорусија: Прелиминарните резултати ја покажуваат доминацијата на Лукашенко

Слободен печат

Повеќе од 5 милиони заразени од коронавирус во САД

Слободен печат

Кириакидес: Вакцината за коронавирус би можела да биде достапна до крајот на годината

Слободен печат

Во Бејрут втор ден насилни протести, пожар пред парламентот, демонстрантите се судрија со полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат