17 C
Скопје

Реакција на ЕК на заканите на Харадинај со „Голема Албанија“: Политичките лидери на Западен Балкан да промовираат соработка

Европската комисија (ЕК) изрази несогласување со поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај, кон пред неколку дена рече дека доколку на Косово не му се овозможи напредок кон членството во ЕУ, НАТО и ОН, ќе биде организиран референдум за обединување на таканаречена „голема Албанија“.

Од ЕК порачуваат дека политичките лидери во регионот мора да промовираат добрососедски односи и да ги поддржуваат европските вредности.

-Политичките лидери во регионот треба да даваат пример во промоција на клима на меѓусебна доверба и да негуваат добрососедски односи, регионална соработка и принципи и вредности за кои се залага ЕУ, велат од ЕК за Танјуг.

Исто така, се додава дека тоа се однесува и на периодот на изборната кампања во која моментално се наоѓа Косово.

Прочитајте и...  Дневен пресек на ковид-19 во Македонија: Нови 725 случаи од 3.342 теста, починаа 13 лица

Европски дипломатски извори, пренесува Танјуг, напоменуваат дека не сакаат да коментираат „слични изјави“ и со тоа да им „даваат значење“ на оние кои ги користат во политички цели.

Поврзани вести

ВИДЕО: Судири меѓу клановите во затворите во Евкадор: Најмалку 75 затвореници се убиени

Слободен печат

Мијалков се обезбедува во куќен притвор со полициско присуство, СВР Скопје немало технички можности за аудио и видео надзор

Слободен печат

Ѓукановиќ отповика бројни амбасадори вклучувајќи го и амбасадорот во Белград Тарзан Милошевиќ

Слободен печат

Обвинителствата кубурат со кадар: Предметите пропаѓаат во „кадровската дупка“

Лука Андреев

Советот на министри на БиХ ја усвои реформска програма за НАТО

Слободен печат

Османи на министерски состанок на Алијансата: Ги чувствуваме последиците на севкупниот неуспех за обезбедување на вакцини

Слободен печат

Остави Коментар