Реакции на Мета, Рама и Баша по постигнатиот договор за изборната реформа

По постигнатиот договор за изборната реформа на политичките партии во Албанија, реагираа шефот на државата Илир Мета, премиерот и лидер на владејачките социјалисти, Еди Рама и лидерот на опозициските демократи, Љуљзим Баша.

Претседателот Мета му честита на Политичкиот совет за постигнатиот договор сметајќи го за позитивна вест, но не и доволен за да гарантира слободни и фер избори. Тој, исто така, им се заблагодари на европските партнери за трпеливоста.

„Ова е позитивна вест, но не е доволно за да се гарантираат слободни и фер избори. Консензус културата мора да продолжи и за други услови за да се забрза започнувањето на преговорите. Благодарност и до нашите европски партнери за нивната трпеливост! Посебна благодарност и до САД и Велика Британија кои ја поддржуваат европската иднина на Албанија, стои во реакцијата на Мета.

Прочитајте и...  ДИК: Граѓаните да излезат на избори, исполнети се сите услови за безбедно гласање

Премиерот Еди Рама во својата реакција не ја поштеди иронијата потенцирајќи дека опозицијата конечно го прифатила Изборниот законик каков што бил, но според него, важно е тоа да се направи како што тие сакале.

„По три години марширање и три непроспиени ноќи , тие ни го донесоа последниот збор: „добар беше, каков што беше”.

Но, добро, јас мислев и се уште мислам дека има уште подобро, но ако опозицијата е задоволна со толку за идните избори бујрум, како што сакаат тие. Важно е дека опозицијата ќе влезе на избори со Изборниот законик каков што сака. ОДХИР се согласува дека ова не ја нарушува слободата на избори, ЕУ е задоволна, Албанија веќе нема прашања во пресрет на одлуката за официјалниот датум на започнување на преговори. Ах, да, заврши и револуцијата, напиша Рама на Твитер.

Прочитајте и...  Скандал на еден од најпрестижните британски универзитети: Десетина жени тврдат дека биле силувани (ФОТО)

Лидерот на најголемата опозициска сила, Демократската партија, Љуљзим Баша, го поздрави договорот и оценува дека тоа е „значаен чекор кој дава многу гаранции за слободни и демократски избори”.

„Направивме еден чекор напред, за да обезбедиме повеќе гаранции за слободни и фер избори во Албанија. Обединетата опозиција е подготвена и работи секој ден да им го врати владеењето на Албанците. Во име на обединетата опозиција, изразуваме благодарност до нашите евроатлантски сојузници и партнери за нивната помош и придонесот за изнаоѓање договор за изборна администрација, стои во реакцијата на Баша.

Договорот за изборната реформа го позрдавија и амбасадорите на САД, ЕУ, Велика Британија и ОБСЕ.

Прочитај повеќе

Во Ница оддадена почит на 86 жртви на терористот кој во 2016 година ги уби во напад со камион

Слободен печат

Милевска: Институциите на ЕУ не го коментираат изборниот процес се додека не се заврши

Слободен печат

Почина последниот чехословачки комунистички лидер

Слободен печат

Попов: Правото на глас е обврска и тоа луѓето треба да го земат најсериозно (ВИДЕО)

Слободен печат

Сите 89 избирачки места во Општина Охрид се отворени навремено

Слободен печат

Илјадници на протести во Белорусија, по десквалификацијата на двајца ривали на Лукашенко

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Избирачките места навреме отворени, досега гласањето без никакви проблеми

Слободен печат

Судар на два воза кај Прага, десетина патници повредени

Слободен печат

Навреме и со заштитни мерки почна гласањето во Прилеп

Слободен печат

Борко Андреевски ја прими ,,Оксфорд” вакцината против Ковид 19: Сакав да помогнам што побрзо да се најде лек за оваа болест!

Мирослава Бурнс

Тројца војници убиени во југозападен Пакистан

Слободен печат

Протест во Ерусалим: Демонстрантите бараат оставка од премиерот Нетанјаху

Слободен печат