Разорни пожари во Сибир, има загинати

Пожар во шума, Фото: Илустрација/ МИА

Неколку пожари избувнаа во јужен Сибир, при што беа оштетени околу 200 згради, а има и загинати, соопштија денеска локалните власти.

Пожарите во Краснојарската територија се проширија на повеќе од 16 области, зафаќајќи околу 200 згради, неколку погони за преработка на дрво и игралиште, при што загинаа засега неутврден број луѓе, објави регионалното Министерство за вонредни ситуации на Телеграм.

Видео на денот