12 C
Скопје

Разликата помеѓу ковид-19 и сезонските алергии е во температурата

Алерголозите објаснија дека клучната разлика помеѓу сезонските алергии и симптомите на коронавирусот е појавата на зголемена телесна температура.

Повеќето пациенти кои имаат долгогодишни проблеми со алергиите, научија да ги препознаваат симптомите – течење на носот, гребење во грлото… Клучната разлика е во појавата на зголемена телесна температура, сезонските алергии нема да манифестираат температура, потенцираат алерголозите.

Алергиите можат да бидат проследени со течење или затнат нос, гребење во грлото и кашлица предизвикана од постназално капење, кои би можело да потсетува на кашлица предизвикана од коронавирусот.

Сетила за мирис и вкус

Губењето на сетилата за мирис и вкус се симптоми на ковид-19, што не е карактеристика на алергија.

Чешање на очите

Алергиите често предизвикуваат чешање, насолзени и црвени очи. Ковид-19 не е поврзан со овие типови на симптоми на алергиски конјунктивитис. Сепак, се порачува доколку луѓето не се сигурни дали имаат алергија или најрани симптоми на инфекцијата со ковид-19, да се обратат кај лекар, бидејќи со минимална дијагностика лесно е да се утврди за што станува збор.

Прочитајте и...  Во САД се искористени повеќе од 187 милиони дози вакцини против ковид-19

Поврзани вести

Животна мантра за секој хороскопски знак: Следете го срцето, но „понесете“ го и вашиот мозок со вас!

Слободен печат

Храна која треба да ја избегнувате доколку сте алергични на полен

Слободен печат

ФОТО: Грајмс се пофали со вонземјанските лузни – Девојката на Илон Маск ја покажа новата тетоважа

Слободен печат

ФОТО: Селена Гомез облиена во крв со лисици на рацете

Слободен печат

Ѕвездата на „Сам дома“ Меколи Калкин стана татко

Слободен печат

ФОТО: Принцот Хари во Велика Британија, а Меган сама дома со згоден телохранител

Слободен печат

Остави Коментар