Ратко Младиќ од притвор во Хаг итно префрлен во болница

Ратко Младиќ е пренесен од хашкиот притвор во болница поради влошена здравствена состојба, соопшти неговиот син Дарко Младиќ.

Тој наведува дека Ратко имал тегоби и дека вчера бил пренесен во болница.

„Тој комуницира. На мајка ми првично ѝ рекле дека не е ништо страшно, но дека ќе го задржат на прегледи. Сè уште немаме извештај што се случува“, рекол Дарко.

Младиќ со првостепена пресуда е осуден на доживотен затвор за геноцид во Сребреница, прогон на Босанци и Хрвати од БиХ, тероризирање на населението во Сараево и заложништво на припадници на УНПРОФОР.

Прочитајте и...  Границите затворени, платените зелени картони подарок од граѓаните?!

Прочитај повеќе

Михајловиќ: Србија ќе изгради брза пруга од Белград до Ниш

Слободен печат

МВР: Граѓаните кои имаат закажано термини за аплицирање за лични документи, ќе може да ги реализираат наредна недела

Слободен печат

Отец Стефчо: Да не може да се оди на гробишта и во црква е изживување со народот

Мирослава Бурнс

САД воведоа рестрикции за уште 33 кинески компании

Слободен печат

УХМР најавува променливо време за продолжениот викенд

Слободен печат

Европски суд за човекови права пресуди дека на Бошкоски му биле прекршени правата за фер судење

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дачиќ: Назначувањето на Лајчак за посредник на ЕУ за Косово има позитивни и негативни страни

Слободен печат

Тропската бура Кристобал предизвика поплави во Мексико

Слободен печат

Ситуацијата со Ковид мора да се подобри во спротивно штетите ќе бидат многу поголеми

Слободен печат

МИОА информира дека издадените дозволи за движење продолжуваат да важат

Слободен печат

Јовановска од АВРМ: Вкупно 12. 000 граѓани останале без работа периодот март-мај (ВИДЕО)

Слободен печат

Протокол за работни места: Редовно миење и дезинфицирање и физичко растојание меѓу вработените

МИА Агенција