23 C
Скопје

РАСТЕ ТЕНЗИЈАТА ВО ВАШИНГТОН: Откриени се десничари во редовите на Националната гарда кои требало да ја обезбедуваат инаугурацијата!

Двајца припадници на Националната гарда, чија задача било да патролираат во Вашингтон, во пресрет на инаугурацијата на новоизбраниот претседател Џо Бајден, повлечени се од мисијата откако е утврдено дека тие се поврзани со десничарите, објави АП во вторникот.

Извештајот не идентификуваше од која држава се членовите на гардата, ниту со која полициска група, наводно, биле вклучени.

Во понеделникот, вршителот на должноста министерот за одбрана Кристофер Милер рече дека нема „разузнавачки информации што укажуваат на внатрешна закана за време на инаугурацијата“, но додаде дека разузнавачките служби ќе го проверат персоналот на Националната гарда.

Поврзани вести

Мицкоски: Бараме датум и преговори со ЕУ веднаш

Во Израел има помалку од 1.000 активни случаи на заразени со Ковид-19

МИА Агенција

Денеска се регистрирани 135 нови случаи на Ковид-19

Слободен печат

ВИДЕО| Менкиноски: Фамозната белешка на АНБ не е доказ во постапката против Јордан Камчев

ВИДЕО| Најмалку 40 мртви меѓу кои и деца во напад на училиште во Авганистан

Горан Наумовски

Папата Франциск повика на прекин на насилството во Ерусалим

МИА Агенција

Остави Коментар