Расте државниот долг на Црна Гора: 3,664 милијарди евра или 79,54 БДП

Вкупниот државен долг, без депозити, на 30 јуни годинава изнесувал 3,664 милијарди евра или 79,54 проценти од бруто домашниот производ (БДП), изјавија за Дан од Министерството за финансии на Црна Гора.

Со депозити, вкупниот државен долг е 3,284 милијарди евра или 71,3 проценти од БДП. Во споредба со крајот на март, државниот долг се зголеми за 321 милиони евра.

„Надворешниот долг изнесуваше 3,1 милијарди евра или 67,4 проценти од БДП, додека домашниот долг изнесуваше 559,4 милиони евра или 12,14 проценти од БДП. Депозитите на крајот на вториот квартал од 2020 година изнесуваат 379,62 милиони евра, вклучувајќи 38.477 унци злато (вредноста на златото беше 60,49 милиони евра) или 8,24 проценти од БДП”, соопшти Министерството за финансии.

Прочитајте и...  Административни згради како цел: Спречен терористички напад во Москва

Владиниот оддел изјави дека склучиле аранжмани за кредит во износ од над 480 милиони евра досега оваа година.

Поврзани вести

Велес ќе гради социјална зграда за ранливите семејства од градот

Слободен печат

Втор ден по ред без починат од Ковид-19 на Косово: Во последните 24 часа се пријавени 159 позитивни случаи

Слободен печат

Ќе се воспостави Центар за згрижување на повредени и запленети диви животни

Слободен печат

ВИДЕО: Евакуирана железничката станица во Лион, полицијата претресе жена со бурка поради закана од бомба

Слободен печат

Институт СНАП: Зголемена употребата на психоактивни супстанци во Италија по карантинот

Слободен печат

Заев: Подготвени да ја исполниме нашата ЕУ агенда, нема да дозволиме причини за нови одлагања (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар