10.8 C
Скопје

Расте бројот на заразен медицински персонал во струмичката болница

Состојбата со сместувачките капацитети за ковид-пациенти во струмичката болница се подобрува, откако беше објавено дека нема повеќе слободни кревети во оваа медицинска установа.

Според информациите од директорот на болницата, д-р Наќе Гогов, моментално на болничко лекување има 18 пациенти, а 45 се лекуваат со примање терапија во дневна болница. Во болницата во Струмица има 40 кревети за лекување на заболени од Ковид-19.

Според раководството на болницата загрижувачки е растот на заразен медицински персонал. Моментално тринаесет медицински сестри, двајца лекари и еден рентген техничар се позитивни на коронавирусот и се во изолација

-Тоа уште повеќе ни го отежнува и вкупното работење на болницата. Уште еднаш апелирам да ни дозволат да направиме прием на персонал, сестри и лекари, за да може да работиме, рече директорот Гогов.

Според вчерашните податоци во струмичкиот регион досега се регистрирани 1.244 случаи на ковид дијагностицирани од кои активни се 625. 

Поврзани вести

СИПА упадна во просториите на Централната изборна комисија на БиХ

Илинка Иљоска

Тегелтија: На БиХ и требаат добри вести од Брисел, а тоа е кандидатски статус

Илинка Иљоска

Словенците предвидуваат дека до јуни ќе ја зауздаат короната: „800.000 луѓе се веќе заштитени“

Слободен печат

Мехмети: Предлог законот за дивоградби е политички договор меѓу Заев и Мицкоски

Слободен печат

Мицкоски: Се сомневам дека ќе добиеме датум за преговори

Слободен печат

Брнабиќ: Од дијалогот Белград – Приштина зависи стабилноста на целиот регион

Слободен печат

Остави Коментар