Расте бројот на одобренија за градба, најмногу во Аеродром

Државниот завод за статистика ги објави податоците за август, при што се издадени 210 одобренија за градење, што е за 9.4 % повеќе во однос на истиот месец од претходната година.

Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 2.326.990 илјади денари, што е за 53.7% повеќе во однос на истиот месец од претходната година.

Од вкупниот број издадени одобренија за градење, 136 (64.8 %) се наменети за објекти од високоградба, 18 (8.6 %) за објекти од нискоградба и 56 (26.6%) за објекти за реконструкција.

Од вкупно 210 објекти, на 145 (69.1 %) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 65 (30.9 %) објекти инвеститори се деловни субјекти.

Прочитајте и...  ИД: Пандемијата со Ковид-19 е „божја казна", следат нови напади

Во извештајниот период е предвидена изградба на 278 станови, со вкупна корисна површина од 24 728 м2.

Прочитај повеќе

Во Италија раст на бројот на починати, но не и на новозаразени

Слободен печат

Општина Кисела Вода ќе набави минибус за превоз на деца

Слободен печат

Николовски: Чулев се справува најдобро можно, СДСМ очекуваше да тепа луѓе

Слободен печат

Нов закон во Кина: Прво „оладување на чувствата“па потоа развод

Слободен печат

Десетгодишно девојче чие дело инспирира: Челси им подари 1.500 пакетчиња на децата без родители (ВИДЕО)

Австријците од средината на јуни нема да носат заштитни маски

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вашингтон и северна Вирџинија започнаа со првата фаза од отварањето на бизнисите

МИА Агенција

Д-р Пановски: Со внуците на дистанца, во парк, не да се собираат и заседнуваат

Слободен печат

Почина најстариот човек на светот: Ги преживеа двете светски војни, шпанската треска и подемот и падот на Советскиот Сојуз

Слободен печат

Триесет отсто од средношколките не разговараат за сексуално-репродуктивниот период

Слободен печат

Џонсон и Трамп согласни: Планот на Пекинг ја загрозува автономијата на Хонгконг

Слободен печат

Тајван го поништи законот според кој за прељуба се одеше во затвор

Слободен печат