Расте бројот на новозаразени во Дебар, денеска нови шест случаи

Битката со вирусот ја добиле 84 лица, починаа седум, четири лица од Дебар и три од Центар Жупа, додека активни на болеста се 125 лица, од кои десеттина се хоспитализирани во здравствени установи во Скопје.

Расте бројот на новозаразени со Ковид-19 во Дебар, каде во последното деноноќие се регистрирани нови шест случаи, со што бројката на заразени само во изминатите осум дена од овој месец се искачи на 21 лице.

Од почетокот на пандемијата, на крајот од месец февруари, досега, во Дебар, заедно со општина Центар Жупа, кои со својата активност ги покрива Работната единица на Центарот за јавно здравје, регистрани се 216 заразени со вирусот.

Од вкупната бројка, пак, во првата фаза се 51, додека остантите 165 се од втората фаза, односно од петти јуни, кога болеста повторно се врати на ова подрачје.

Битката со вирусот ја добиле 84 лица, починаа седум, четири лица од Дебар и три од Центар Жупа, додека активни на болеста се 125 лица, од кои десеттина се хоспитализирани во здравствени установи во Скопје.

Прочитајте и...  Фетаи не е задоволна од пресудата за „Шамарите во Центар“

„Како што и предупредивме ете новозаразени имаме речиси секојдневно, зашто и понатаму целосно не се почитуваат препораките за заштита. Апелот и понатаму останува за строго почитување на препораките. Не бараме многу од граѓаните и деловните субјекти, само поголема будност и строго почитување на мерките и протоколите, со што се заштитуваат себеси, најблиските, соседите, пријателите“, порачуваат од општинскиот Оперативен штаб.

Според статистичките податоци на дебарското одделение за внатрешни работи, пак, во изминатото деноноќие на пет лица им се издадени прекршочни платни налози за неносење заштитна маска.

Прочитај повеќе

Замениче, ви се брза на кафе во Приштина?

Следете ја во живо доцна ноќва првата претседателска дебата меѓу Трамп и Бајден

Слободен печат

Песков: Русија е подготвена со ЕУ да го разјасни „случајот Навални”

Маријана Митровска

Макрон жестоко се бори парламентот да не заседава само во Брисел

Слободен печат

Хрватска регистрираше 135 новозаразени со ковид-19

Слободен печат

Бес во Индија по смртта на тинејџерка која беше групно силувана

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нови санкции од Канада и Британија против Лукашенко

Слободен печат

Мицкоски слави роденден, соработниците го изненадија со торта (ФОТО)

Маријана Митровска

Србија 65 новозаболени од Ковид-19, еден починат

Слободен печат

Среде криза заминува медицински персонал- Главната сестра на Инфективна и две други си дадоа откази

Маријана Митровска

Рускиот историчар Дмитријев осуден на 13 години затвор поради сексуално злоставување на дете

Слободен печат

Нови рестрикции во Германија, на приватни собири до 25 лица

Маријана Митровска