Растат тензиите на Кавказ: Во артилериски судир има мртви и повредени војници

Официјални лица од Ерменија и Азербејџан денеска разменија обвинувања за вчера започнатиот артилериски судир кој трае и денеска на нестабилната меѓусебна граница.

Загинале четворица азербејџански војница, а ранети се неколкумина од двете страни.

Овие две соседни земји на југот од Кавказ уште од војната во 1994 година се во судри, повредено вооружен, со жртви околу Нагорно-Карабах, отцепениот регион на Азербејџан кој е под контрола на ерменските силе, а застанаа со обидите за меѓународно посредство за решавање на проблемот.

Мевлут Чавушоглу, турскиот министер за одбрана кој има блиски врски со Азербејџан, денеска понуди поддршка и ја осуди Ерменија, а Министерството за надворешни работи на Русија кое има блиски врски со двете страни и претходно преговараше со нив во рамките на ОБСЕ, изрази „сериозна загриженост“ поради судирите.

Прочитајте и...  Италија ќе обезбеди 95 милиони евра за санирање на последиците од земјотресот во Албанија

Можноста за повторно посредување на ОБСЕ го истакна и високиот претставник на ЕУ за Јужен Кавказ, Тоиво Клар.

 

Прочитај повеќе

Бајден ја избра Камала Харис за потпретседателски кандидат

Слободен печат

Шведско-норвешка двојка се венчаше на граница поради пандемијата

Слободен печат

Запленети над 100 тони кокаин во Холандија: Полицијата откри нарколабораторија во штала (ВИДЕО)

Слободен печат

Германија се сомнева во квалитетот и безбедноста на руската вакцина

Слободен печат

По судска наредба објавена уште една снимка од Џорџ Флојд: Ново шокантно видео од неговите последни моменти (ВИДЕО)

Слободен печат

Осуда од САД за „безумните” насилствата извршени од власта во Белорусија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Помпео: Авторитаризмот сѐ уште живее во Русија, Кина и Иран

Слободен печат

Мексико: Почнува трета фаза испитување вакцини од САД и Кина

Слободен печат

ЕУ одбива да ги набљудува изборите во Венецуела и бара одложување

Слободен печат

Граѓаните се судрија со полицијата: Жестоки пресметки со полициските кордони во Брест и Минск (ВИДЕО)

Слободен печат

Несреќа во Мексико: Се преврте автобус, загинаа 13 лица (ВИДЕО)

Слободен печат

Франција покрена истрага за ТикТок

Слободен печат