РАСТАТ нервозите кај скопските возачи со секојдневните реконструкции – Слободен печат
ВестиСкопје

РАСТАТ нервозите кај скопските возачи со секојдневните реконструкции

Во моментов се реконструираат десетина улици поради што се создава голем сообраќаен метеж

Долги колони возила по булевар „Партизански одреди“ кога граѓаните одат и се враќаат од работа, закрчен сообраќај пред мостот „Гоце Делчев“, нервози и хаос на влезот во Скопје од насока на Тетово поради градежните активности на улицата „Ѓорче Петров“ – ова е само дел од тоа со што жителите на главниот град секојдневно се соочуваат движејќи се низ Скопје.

Во моментов се реконструираат десетина улици поради што се создава голем сообраќаен метеж. Градската власт апелира до граѓаните да бидат трпеливи, а летото го користи да обнови повеќе улици од нејзина надлежност. Но, скопјани веќе немаат трпение.

– Во исто време поправаат повеќе улици што се многу фреквентни. Што ако е лето? Мора ли сите одеднаш да се прават? Човек не може нормално да стигне на работа и да се врати. Живеам во Ѓорче Петров и секој ден по половина час заглавуваме во гужвата на Партизанска. Предминатото лето ја асфалтираа во Карпош 1, лани кај мостот на Влае, годинава во Карпош 3. Секое лето малтретирање. Јас одам со автобус и не можам да изберам по која улица ќе се движам. Ужас! Ќе завршат ли еднаш со Партизанска? Кога? – реагира вознемирен граѓанин, изреволтиран од секојдневните сообраќајни гужви во Скопје.

Реконструкцијата на булеварот „Партизански одреди“, на потегот од крстосницата со булеварот „8 Септември“ до мостот „Обединети нации“ започна пред повеќе од еден месец. Тогаш градоначалникот Петре Шилегов рече дека очекува работата да заврши за 30 дена.

– Екипите работат со големо темпо и сите реконструкции на улици се завршуваат во рекордно време, во период од 20 до 60 дена, во зависност од временските услови и комплексноста на проектот (делатациите на мостовите бараат поголем временски период поради зацврстување на бетонот) – велат од Град Скопје, иако не ни одговорија попрецизно кога точно ќе заврши реконструкцијата на булеварот „Партизански Одреди“ и мостот „Гоце Делчев“.

Во моментов, како што информираат од Градот, се работи на повеќе локации и тоа: улица „Ѓорче Петров“ (од општинската зграда до бензинска пумпа на  Макпетрол), булевар „Партизански одреди“ (од мост Обединети нации до Московска), улица „Московска“, „Индира Ганди“ (Шуто Оризари), булевар „Кочо Рацин“ (од булеварот „Кузман Јосифовски Питу“ до улицата „Свети Кирил и Методиј“), улица „Февруарски поход“, улица „Лазар Трповски“ (од кружниот тек со улица „Втора македонска бригада“ до крстосницата со улицата „Петар Ичко“), улица „Лазар Личеноски“, како и дилетациите на мостовите „Гоце Делчев“ и мостот на Серава на улица „Никола Карев“ (поранешна Јадранска магистрала).

Освен на овие локации, Градот работи и на уште неколку други каде се изведуваат поголеми градежни зафати кои траат поголем временски период, како што се втората фаза од проектот на изградбата на булевар „Христијан Тодоровски-Карпош“ и негово поврзување со заобиколницата, изградбата на булевар „Босна и Херцеговина“, како и првата фаза од проектот за поврзување на Аеродром со Центар преку проширувањето на булевар „АСНОМ“.

До овој момент, целосно е завршена реконструкцијата на улиците „Љубљанска“, „Антон Димитров“ и „Димитрија Чуповски“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close