Раст на индексот на прометот во индустријата

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата на домашниот пазар во ноември 2019 година, во однос на ноември 2018 година, изнесува 97.1.

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата, вкупно, во ноември 2019 година, во однос на ноември 2018 година, изнесува 103.1.

Според главните индустриски групи, вкупниот промет во индустријата во ноември 2019 година, во однос на ноември 2018 година, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 4.8 %, Капитални производи за 0.2 %, Tрајни производи за широка потрошувачка за 0.1 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 6.6 %.

Индексот на прометот во индустријата, вкупно, во ноември 2019 година, во однос на октомври 2019 година, изнесува 100.7, додека во периодот јануари − ноември 2019 година, во однос на периодот јануари − ноември 2018 година, изнесува 106.1.

Прочитајте и...  КОЧАНИ: Протест во вонредна состојба, без маски и дистанца?! (ВИДЕО)

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата на домашниот пазар во ноември 2019 година, во однос на ноември 2018 година, изнесува 97.1.

Според главните индустриски групи, прометот во индустријата на домашниот пазар во ноември 2019 година, во однос на ноември 2018 година, бележи опаѓање кај Интермедијарни производи, освен енергија за 3.2 %, Капитални производи за 30.6 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 0.3 %, додека пораст бележи кај Tрајни производи за широка потрошувачка за 6.2 %.

Индексот на прометот во индустријата на домашниот пазар во ноември 2019 година, во однос на октомври 2019 година, изнесува 93.7, додека во периодот јануари − ноември 2019 година, во однос на периодот јануари − ноември 2018 година, изнесува 100.2.

Прочитајте и...  ВО ЖИВО: Изјава на претседателот Стево Пендаровски

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата на странските пазари во ноември 2019 година, во однос на ноември 2018 година, изнесува 104.2.

Според главните индустриски групи, прометот во индустријата на странските пазари во ноември 2019 година, во однос на ноември 2018 година, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 6.8 %, Капитални производи за 0.7 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 12.5 %, додека опаѓање бележи кај Tрајни производи за широка потрошувачка за 3.8 %.

Индексот на прометот во индустријата на странските пазари во ноември 2019 година, во однос на октомври 2019 година, изнесува 102.7, додека во периодот јануари − ноември 2019 година, во однос на периодот јануари − ноември 2018 година, изнесува 108.0.

Прочитајте и...  ЕУ до САД: Преиспитајте ја одлуката за повлекувње од СЗО

Прочитај повеќе

Италија предупредува: ЕУ ќе се распадне доколку Италијанците ги смета за лепрозни

Слободен печат

ЕУ до САД: Преиспитајте ја одлуката за повлекувње од СЗО

Слободен печат

Ова е новиот лик на Клиничкиот центар во Скопје (ФОТО)

Слободен печат

Забава во Шпанија скапо го чини белгискиот принц, се заразил во ковид-19

Слободен печат

Папата отвора летен камп за децата на вработените во Ватикан

Слободен печат

Талибанците не мируваат: Бомбашки напад врз ТВ екипа!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Спејс икс“ успешно ја лансираше ракетата „Фалкон 9″ (ВИДЕО)

Слободен печат

Запознал девојка на „Тиндер“, ја довел дома и брутално ја убил, потоа сам повикал полиција (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Италија 111 смртни случаи од коронавирусот, 416 новозаразени

Слободен печат

Драма на небото над Индија: Авион вратен во Москва, пилот бил позитивен на корона

Слободен печат

Афера „респиратори“: Обвинителството на БиХ бара притвор за премиерот Фадил Новалиќ

Слободен печат

Трамп ги предупреди демонстрантите: Соберете се пред Белата Куќа, но ќе ве пречекаат најжестоките кучиња

Слободен печат