Расправија во Сенатот за правилата на процесот на импичмент на Трамп - Слободен печат

Расправија во Сенатот за правилата на процесот на импичмент на Трамп

Правилата ефективно ги ограничуваат излагањата на обвинителите и одбраната, и за да се искористи доделеното време работниот ден во Сенатот денеска и утре најверојано ќе продолжи длабоко во ноќта и во раните утрински часови.

Додека американскиот претседател Доналд Трамп е на економскиот форум во Давос и се ракува со светските лидери, во Сенатот на САД во Вашингтон започна судење за негово отповикување, и ако судот докаже дека тој е виновен, претседателот ќе биде разрешен од функцијата.

Но, демократите се жалат дека републиканците во Сенатот, кои се мнозинство, го блокираат процесот со одбивање да повикаат сведоци на отворањето и со синоќа претставените рестриктивни правила од Мич Меконел, лидер на мнозинството.

Ове се прави со цел, обвинуваат демократите, судот да заврши што побргу, да се прикријат обвиненијата против претседателот за тој да биде ослободен.

Во резолуција од четири страници, Меконел постави неколку рестриктивни услови, како временските рамки според кои треба да се одвива судењето. На секоја од страните, обвинители и бранители, им се дава по 24 часа, во вкупно време од две деноноќија, да ги претстават своите аргументи.

Прочитајте и...  Избори сепак ќе има!

Сенаторите од двата табора, републиканци и демократи, ќе имаат по 12 дополнителни часа за дискусија.

Во резолуцијата се вели дека сведоците можат да бидат повикани само после изнесените аргументите, и се бара гласање на секое презентирање нови докази.

– Причината зошто оваа резолуција се чуваше во тајност и се објави во последен момент е за да не се случи објективно и фер судење, изјави демократот од Калифорнија, Адам Шиф, раководител на тимот обвинители во судскиот процес против Трамп.

– Ова нема да резултира во фер судски процес туку со прикривање на обвинението. Судење без нови докази, сведоци или докменти не е никаков судски процес. Затоа ќе побарам амандмани на резолуцијата, изјави денеска  Чак Шумер, лидер на демократското малцинство во Сенатот, во минутите пред да започне сесијата.

Прочитајте и...  Како грчките медиуми известуваа за распуштањето на македонското Собрание

Правилата ефективно ги ограничуваат излагањата на обвинителите и одбраната, и за да се искористи доделеното време работниот ден во Сенатот денеска и утре најверојано ќе продолжи длабоко во ноќта и во раните утрински часови.

Затоа, на Твитер се појавија хаштагови #MidnightMoscowMitch и #MidnightMitch, алузија на фабрикуваните судски процеси во Русија за време на црвениот терор на Сталин.

Судењето за импичмент на Трамп денеска и утре започнува во 13 часот по локално време поради обврските што Џон Робертс, главен судија во Врховниот суд, ги има во утринските часови во својство на врховен судија. Робертс е именуван за врховен судија кој заседава со судот за импичмент во Сенатот.

Прочитај повеќе

Шахин: До крајот на месецот ќе биде потпишан Мировниот договор помеѓу талибанците и САД

Слободен печат

Најпрометниот европски аеродром „Хотроу“ се соочува со потешкотии

Слободен печат

Белгија нема да ги екстрадира европратениците Пуџдемон и Комин во Шпанија

Слободен печат

Излекуваните од коронавирус да донираат крв, повикуваат здравствените работници

Слободен печат

Зекири: Не смееме да се јавуваме по судии и да бараме услуга

Слободен печат

Основачот на „Амазон“ ќе донира 10 милијарди долари за борба против климатските промени

Слободен печат

Остави Коментар

десет + 10 =

Прочитај повеќе

ЕДИ РАМА НЕ МОЖЕ ДА ЈА СОКРИЕ РАДОСТА: За Албанија собрани 1,15 милијарди евра

Слободен печат

ЕУ и додели на Албанија 100 милиони евра, Велика Британија милион фунти, а Шведска 5,6 милиони евра

Слободен печат

Николовски: Објавените докази од ПИ Мерките за „Рекет” доказ за вмешаност на власта

Слободен печат

ЗАСТРАШУВАЧКИ ПРОЦЕНКИ НА ОН: Половина милион луѓе во Лесото ќе гладуваат поради сушата

Слободен печат

КАМИОН ЛАДИЛНИК со 15 мигранти откриен на бугарска граница, уапсени двајца Грци

Слободен печат

Два авиони за евакуација слетаа во Калифорнија, 14 лица позитивни на коронавирус

Слободен печат