Расправата по законот за ЈО прекината, Џафери даде пауза од еден час

Координаторот на пратеничката група на СДСМ Јован Митревски рече дека тие како партија имаат став дека треба да бидат донесени законите, па да се распушти Собранието и да се оди на избори. Ова, рече тој, е наш став кој повеќепати сме го објавиле.

Во Собранието претпладнево продолжи седницата на чиј дневен ред е Предлог-законот за јавно обвинителство, а почетокот на продолжението помина во меѓусебно обвинување на координаторите на пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за тоа  кој сака или не сака да се донесе ова законско решение, кој сака или се плаши да оди на предвремените парламентарни избори, или кој сака да се заштити од направените криминали. По ова, претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза од еден час.

Координаторот на пратеничката група на СДСМ Јован Митревски рече дека тие како партија имаат став дека треба да бидат донесени законите, па да се распушти Собранието и да се оди на избори. Ова, рече тој, е наш став кој повеќепати сме го објавиле.

-Нашите пратеници ќе се откажат од збор за побрзо да се заврши рсправата и да се донесе она што е во интерес на граѓаните, па да се распуштиме и да одиме на избори, истакна Митревски.

Прочитајте и...  Наместо карго аеродром во Штип, ќе се инвестира во екологијата?

На ова реплицираше неговиот колега, координаторот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицески, кој истакна дека тоа што одредени законски решенија не се донесени е резулат на неспособноста за организација. Испративте 200 закони по скратена постапка последниве месеци, рече тој, а тоа сакате да го направите и со Законот за јавно обвинителство, кој ќе има одложено дејство. Тоа, потенцира е резултат на желбата да се спаси власта од криминалните дејства што ги има направено.

-Кажете пред македонската јавност – ги знаете рејтинзите и се плашите од избори, рече Мицевски.

Тој рече дека кога кај претседателот Пендаровски биле договорени изборите и датумот 12 април на предлог на претседателот на СДСМ Зоран Заев не биле поставени никакви услови.

Прочитајте и...  Џафери-Цакај: Зачленувањето во ЕУ заедничка стратешка цел

Митревски возврати дека доцнењето на донесувањето на одредени решенија во голем дел се должи и на тоа што не биле закажувани или биле одложувани комисиите чии претседатели се пратеници од ВРМРО-ДПМНЕ. Во врска со законот за јавно обивинителство, тој им порача на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ дека ќе направат се тој да не помине во Собранието.

-Ајде да го донесеме овој закон и јас ставам бланко потпис уште денеска да се распуштиме и да одиме на избори, рече Митревски.

Пред почетокот на седницата во Собранието се одржа координација на пратеничките групи кај претседателот на Собранието Талат Џафери.

На ова забелешка имаше пратеничката од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Емилија Александрова која побара објаснување од Џафери зошто не биле повикани на таа координација.

Прочитајте и...  Државата како гарант: Бесими најави полесен пат за фирмите до кредити кај комерцијалните банки

-Ние на редовни координации кои се одржуваат во понеделник се договараме како ќе тече седницата и воспоставуваме општи насоки. Во меѓувреме ако се појават разлики во однос на нешатата, јас на координација ги повикувам тие кои имаат различни дилеми, реплицираше Џафери.

Тој уште и додаде дека сака јавноста да знае оти тој не е виновен за несвикување или одложување на седниците, бидејќи како што истакна, тоа се должи токму на разликите што се појавуваат дополнително од однос на одредени прашања.

Во законодавниот дом за денеска се планирани две  седници. На првата на дневен ред е Предлог законот за јавно обвинителство за кој е потребно двотретинско мнозинство, а на втората, закажана за 15 часот попладне е предлогот на премиерот Оливер Спасовски за разрешување на техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи. 

Прочитај повеќе

Хафтар: Ќе ги отвориме нафтените полиња за да ја обезбедиме иднината на Либија

Слободен печат

Советот за човекови права на ОН усвои Резолуција за Белорусија

Слободен печат

Германското МНР за бугарскиот меморандум- историјата нека им остане на историчарите

Слободен печат

Димитров: Бугарија во членот 2 од Договорот за пријателство има обврска да ни помага во процесот на европска интеграција

Слободен печат

Ковачев: Гоце Делчев е на Македонија, никој не сака да и го земе, тој е и на Бугарија

Слободен печат

Над 13 илјади заразени во еден ден во Франција, во Париз заразата се шири најбрзо

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Атина „цвета“ короната, 40 отсто од вработените ќе работат од дома, се откажуваат концерти и кино проекции

Слободен печат

Претседателот на Гватемала заразен со ковид-19

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Николовски и неговиот шеф се криминалци

Две брачни двојки пријавиле 1.200 лажни бремености, од француските власти извлекле близу два милиони евра

Слободен печат

Џонсон: Доаѓа втор бран, се плашам дека е неизбежен

Османи: Нема да дозволам сопки и емоции да влијаат на патот кон ЕУ, верувајте во тоа

Слободен печат