27.8 C
Скопје

Распоред и саатници за ЕП 2022: Еве кога играме со Данска, Црна Гора и Словенија!

После успешните квалифкации, најдобрата македонска репрезентација се пласираше на уште едно Европско првенство, во овој случај континенталниот собир во Унгарија и Словачка.

Следното ЕП ќе се организира во периодот од 13 до 30 јануари 2022 година, а избраниците на селекторот и капитен Кирил Лазаров ќе играат во групата „А“ во Дебрецин (Унгарија) со селекциите на Данска, Словенија и Црна Гора.

Европската ракометна федерација (ЕХФ) ги објави датумите и термините во кои ќе ги одиграме трите натпревари..

Стартуваме на 13 јануари од 18.00 часот против Словенците, во истиот термин два дена подоцна на 15 јануари се соочуваме со Црногорците, а на 17 јануари од 20.30 часот против актуелниот светски шампион Данска против која триумфиравме еднаш во квалификациите во Скопје.

Првопласираните две селекции ќе обезбедат учество во следната главна фаза. Целосниот распоред и саатниците на сите натпревари во прелиминарната фаза можете да го погледнете ТУКА

Поврзани вести

Евро 2020, Захариевски: Не треба да има замерки за фудбалерите, тие се борат, го даваат максимумот и треба да бидеме горди на нив

Зоран Спасоски

ВИДЕО: Шведска од пенал до прва победа на Евро 2020

Слободен печат

Меси мора да ја заврши кариерата во Барселона

Слободен печат

Фудбалерите од Букурешт се преселија во Амстердам

Слободен печат

Крај на кариерата за Данецот, Ериксен е опериран

Слободен печат

Тага во Торино, почина човекот кој го направи Јувентус фудбалски гигант

Слободен печат

Остави Коментар