Распишана меѓународна потерница по Здравко Мамиќ

Врховниот суд на Хрватска денеска ја отфрли жалбата на поранешниот прв човек на Динамо Загреб и ја потврди претходната одлука на Жупанискиот суд во Осијек дека на Здравко Мамиќ може да му се суди во отсуство.

Врховниот суд на Хрватска не наведувајќи го името на Здравко Мамиќ наведе дека е отфрлена жалбата на неговиот адвокат и ја потврди одлуката на Жупанискиот суд во Осијек кој оцени дека на поранешниот извршен претседател на Динамо Загреб може да му се суди во отсуство.

Во својата одлука Врховниот суд наведе дека против Мамиќ и неговите соичесници се води постапка за неколку кривични дела, а исто така е распишана меѓународна потерница за Мамиќ и издаден е европски налог за апсење.

Здравко Мамиќ подолго време се наоѓа во БиХ бидејќи има и босански пасош, па оваа земја одлучи дека не се исполнети условите за негово изрекување на Хрватска.

На основ на првото обвинение Мамиќ во јуни 2018 година неправосилно во Осијек е осуден на 6.5 години затвор по обвинението извлекол 15.4 милиони евра од Динамо Загреб.
Второто обвинение од мај 2019 година го терети Мамиќ и уште шест соичесници од раководните структури во Динамо Загреб дека го оштетиле клубот за дополнителни 26.5 милиони евра.

Прочитајте и...  Руски напаѓач три години во дресот на Шкупи (ФОТО)

Прочитај повеќе

Ѓоковиќ на Марбеља ги има последните подготовки пред нападот на 18. грен слем титула

Слободен печат

Ќерката на Мурињо е вистинска убавица, ги покажа атрибутите на одморот во Португалија

Слободен печат

Остри мерки во Њујорк: Казни за сите тенисери кои ќе го напуштат „меурот“ на УС Опен

Слободен печат

„Сините“ стана црвени: Ова е најлошиот дрес на Челси во историјата (ФОТО)

Слободен печат

Зинедин Зидан е најдобар тренер во светот, Клоп дури на третото место

Слободен печат

Неверојатниот Дончиќ руши рекорди во НБА (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фулам е последниот учесник во Премиер лигата (ВИДЕО)

Слободен печат

Феран Торес за 23 милиони евра во Манчестер сити

Слободен печат

Надал нема да ја брани титулата на „УС Опен“

Слободен печат

Руски напаѓач три години во дресот на Шкупи (ФОТО)

Слободен печат

Бразилецот Барбоса е нов играч на Македонија ЃП

Слободен печат

Дефинитивно откажан Мастерс турнирот во Мадрид!

Слободен печат