Распишан е конкурсот за книжевната награда „ПЕГАЗ“ за најдобар необјавен роман за 2020 година

„Арс Ламина“ и Фондацијата „Славко Јаневски“ го распишуваат конкурсот за книжевната награда „ПЕГАЗ“ за најдобар необјавен роман за 2020 година.

Издавачката куќа „Арс Ламина“ и Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“ го распишуваат вториот конкурс за книжевната награда „ПЕГАЗ“ за најдобар необјавен роман за 2020 година.

За наградата можат да конкурираат сите необјавени романи (ракописи) наменети за возрасни или за деца. Романите треба да бидат предложени од самите автори-кандидати за наградата, кои треба да ги достават своите ракописи во електронска форма (во ворд или во пдф-формат), на следната е-пошта: pegaz@arslamina.com.
Конкурсот ќе биде отворен до 15 јуни 2020 година.

Ракописите ќе ги оценува тричлена стручна жири-комисија, составена од реномирани книжевни дејци и еден претставник на издавачот.
Наградата „ПЕГАЗ“ се состои од паричен износ од 90.000 денари и објавување на романот во посебна едиција. Добитникот на наградата ќе биде соопштен најдоцна до 30 септември 2020 година.
Доколку и некој друг од ракописите биде оценет позитивно, издавачот „Арс Ламина“ може да понуди објавување и на второ и треторангираните романи.

Прочитајте и...  Проф. д-р Вилиќ: Посветеноста и истрајноста на Кристо на крај завршува со парадоксот - распакување на делото кое претходно е пакувано (ВИДЕО)

На минатогодишното, прво издание на „ПЕГАЗ“ пристигнаа 77 ракописи. За победник беше избран романот „Насон прочитана книга“ од авторката Соња Манџук, кој беше објавен и промовиран на посебна свеченост. Ракописите што беа позитивно оценети, исто така добија можност од „Арс Ламина“ да бидат објавени, па така, деновиве од печат ќе излезе и романот „Курвински хроники“ од Александар Русјаков.

Наградата „ПЕГАЗ“ за најдобар необјавен роман е своевидно продолжение на веќе етаблираната награда „Роман на годината“ што ја доделува Фондацијата за промоција и унапредување на културните вредности „Славко Јаневски“. Имајќи го предвид влијанието што оваа награда го изврши врз квалитативниот скок на македонската романсиерскa продукција, Фондацијата „Славко Јаневски“ и „Арс Ламина“, по вторпат го организираат изборот за необјавен роман за деца или возрасни, сметајќи дека на тој начин ќе се овозможи уште поголем квалитет на овој специфичен литературен жанр.

Прочитајте и...  Тозија: Очекуваме рестартирање на целиот процес и нови големи светски успеси на македонската кинематографија (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Тозија: Очекуваме рестартирање на целиот процес и нови големи светски успеси на македонската кинематографија (ВИДЕО)

Слободен печат

Проф. д-р Вилиќ: Посветеноста и истрајноста на Кристо на крај завршува со парадоксот – распакување на делото кое претходно е пакувано (ВИДЕО)

Слободен печат

ЕДУЦИРАЈ СЕ: Предлог книжевни дела кои обработуваат теми поврзани со расизмот (I дел)

Слободен печат.

Отворено писмо од Шербеџија за нападите од медиуми кон Тозија – Не треба да се предадеш!

Слободен печат

Виолета Качакова од „Локомотива“: #АрхиваНаРефлексии – каде сме сега и каде одиме (ВИДЕО)

Бојана Нојиќ

Стефанија Гаштарска е првата Македонка што се вработи во „Баљшој“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Промоција на „Нajстари приказни: Митови од мугрите на западната цивилизација “ на Томислав Османли

Слободен печат

Ненад Тонкин за „Малите суштества од станот што се реновира“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Поранешните хористки од хоровите на Запро Запров се обединија со „Дафино вино црвено“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Прва Литературна е-манифестација „Илинден 2020“

Слободен печат

Столеска: Сити, Метрополис и Клуб ФМ рамо до рамо со светските радија – само професионалци можат да создадат тим од професионалци (ВИДЕО)

Слободен печат

Поповиќ: Една од опциите е да започнеме со „Охридско лето“ на 4 август (ВИДЕО)

Слободен печат