Рашковски: За случајот со радарите е разговарано на затворена владина седница – Слободен печат
ВестиМакедонија

Рашковски: За случајот со радарите е разговарано на затворена владина седница

Прашан зошто инцидентот се случил во септември, а Владата за ова разговарала минатата недела, Рашковски појасни дека за ова е разговарано на првата владина седница.

Генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, на денешната прес конференција за новинарите во врска со случајот со радарите изјави дека за тоа е разговарано на затворена владина седница, но информациите се класифицирани.

– За случајот со радарите кои останале без сигнал во септември е разговарано на затворена владина седница, но информациите се класифицирани бидејќи станува збор за доказна постапка во Обвинителството. По носење на одлуките од страна на Обвинителството, информациите ќе бидат јавни – изјави денеска генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски на прес-конференцијата во Владата.

Прашан зошто инцидентот се случил во септември, а Владата за ова разговарала минатата недела, Рашковски појасни дека за ова е разговарано на првата владина седница по добивањето на извештајот за овој случај од страна на Комитетот за воздухопловни несреќи

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close