Рамуш Харадинај му ја честиташе победата на Стево Пендаровски

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај му ја честита денеска на Стево Пендаровски победата на претседателските избори, а на граѓаните на Северна Македонија им честита за слободните и демократски избори, јави дописникот на МИА од Приштина.

Преку објава на Фејсбук, Харадинај порача дека Косово останува посветено на јакнењето на соработката со соседната земја, „за доброто на двата народа, за јакнењето на регионалната соработка и зедничката евроатлантска перспектива”.

„Честитки за граѓаните на Северна Македонија за слободните и демократски претседателски избори. Во оваа прилика му честитам и на избраниот претседател, Стево Пендаровски. Косово е секогаш подготвено за јакнење на соработката и унапредување на добрите односи со Северна Македонија, за доброто на двата наши народи, за јакнењето на регионалната соработка и зедничката евроатлантска перспектива.“ напиша Харадинај.

Прочитајте и...  Јанушев: Владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе го врати достоинството на земјоделецот, гарантираме сигурна откупна цена на оризот

Прочитај повеќе

Јанушев: На граѓаните им е веќе доста од лаги, манипулации и криминал

Слободен печат

Објавен составот на новата француска Влада

МИА Агенција

Мицкоски: Граѓаните на Иловица и Штука ќе одлучуваат за рудниците

Слободен печат

Земјотрес со јачина од 4,6 степени го погоди Кабул

Слободен печат

Димитров: Ако младите решат да нè биде, ќе нè биде

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Грција: Позитивни на коронавирусот 36 туристи, повеќето Срби

МИА Агенција

Дебар, Центар Жупа и подрачјето на Река утре четири часа без струја

Слободен печат

ОН: Пандемијата ја уназадува борбата против ХИВ за најмалку 10 години

Слободен печат

Зибери го започна караванот „Оствари го сонот“ од Желино

Слободен печат

Карантин невиден досега: Руските власти ископале канал околу едно село за да го затворат

Слободен печат

Филипче: По подолго време имаме двојно повеќе оздравени пациенти од новодијагностицирани

Слободен печат