Рампа за Чеферин, ФИФПро нема да дозволи фудбалерите да бидат исфрлени од репрезентациите

epa08289437 (FILE) - A UEFA logo is pictured through a window prior to the UEFA Europa League 2019/20 Round of 16 draw, at the UEFA Headquarters in Nyon, Switzerland, 28 February 2020 (re-issued 12 March 2020). The UEFA announced on their website on 12 March 2020 that they have invited representatives of its 55 member associations, together with the boards of the European Club Association and the European Leagues and a representative of FIFPro, to attend meetings by videoconference on Tuesday 17 March to discuss European football's response to the coronavirus outbreak. EPA-EFE/JEAN-CHRISTOPHE BOTT

Синдикатот на професионални фудбалери (ФИФПро) експресно реагираше на одлуката на УЕФА да им забрани на фудбалерите кои ќе играат за екипите во Суперлигата, да настапуваат за своите репрезентации на меѓународните натпреварувања.

„Новото натпреварување кое ја минимализира солидарната соработка помеѓу домашните и меѓународните натпреварувања може да нанесе непоправлива штета. ФИФПро исто така енергично ќе се спротивстави на мерките кои може да им ги нарушат працара на фудбалерите како што е искучувањето од репрезентациите“, стои во дел од соопштението на ФИФПро.

Видео на денот