Рамос за прва „кралска“ радост во „Ла Лига“! (ВИДЕО)

Денеска во рамките од третото коло во најсилната шпанска лига составот на Реал Мадрид со резултат 2:3 триумфираше над Бетис на стадионот „Бенуто Виламарин“ во Севиља.

Во првото полувреме „кралевите“ (кои ја бранат титулата од минатата сезона) дојдоа први во водство преку Валверде кој убаво беше пронајден од францускиот интернационалец Бензема во 14 минута од средбата.

За само две минути играчите на тренерот Роблес направија целосен пресврт, во 35 минута Манди највисоко скокна после нафрлувањето на Каналес, а во 37 минута Фекир ја подаде топката до Карваљо кој го совлада Куртоа.

На стартот од вториот дел Емерсон си постигна автогол, а истиот играч во 67 минута направи прекршок од зад грб, судијата после ВАР снимката му додели црвен картон и предвреме го напушти теренот.

Прочитајте и...  Клиперси и официјално имаат нов тренер

Во 82 минута еден многу сомнителен досуден пенал за Реал Мадрид кој на крајот за освојување на трите бода ги донесе Рамос. Ова беше прва победа за „кралевите“ во нивниот втор меч сезонава во „Ла Лига“.

Во претходните три средби од саботната програма: Алавес-Хетафе 0:0, Валенсија-Хуеска 1:1 и Елче-Реал Сосиедад 0:3.

Поврзани вести

ВИДЕО: „Рударите“ го шокираа Реал, Шахтјор славеше без девет првотимци!

Слободен печат

Трка со времето: Дали Роналдо ќе игра против Меси?

Слободен печат

Нови случаи на коронавирус во ракометниот клуб Пролет

Слободен печат

Обложувалниците го предвидуваат новиот шампион во Лига Европа!

Слободен печат

Порто оптимист дека може да ги освои бодовите во Скопје!

Слободен печат

Гатузо: Елмас и натаму позитивен на ковид-19!

Слободен печат

Остави Коментар