Рамчиловиќ до ВМРО-ДПМНЕ: Лицемерни сте, пред странците клечите, пред граѓаните зборувате друго

По жешката дебата во Собранието, независниот пратеник Зеќир Рамчиловиќ со 62 гласови „за“ и 12 „против“ е избран за нов потпретседател на Собранието. Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ не гласаше за предлогот на СДСМ и ДУИ. Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ рече дека довчерашниот соработник на Никола Груевски, на оваа позиција ќе биде избран како функционер на Зоран Заев. Тој обвини дека станува збор за политичка трговија.

– Денешната политичка трговија во македонското Собрание е доказ дека власта функционира на принципот – задоволи го функцонерот, дај му позиција, а запостави ги гласачите кои му ги дале мандатот. Овој избор е со краток рок. Тој што ќе прифати ваква трговија, на долг рок ќе ја нема поддршката од гласачите кои му го дадле мандатот да ги застапува – рече Милошоски.

Прочитајте и...  Николовски: Со младинските политики на СДСМ младите ќе останат дома, а ќе извезуваме брендирани македонски производи (ВИДЕО)

Пратеникот Влатко Ѓорчев, обраќајќи му се на Рамчиловиќ, рече дека позицијата што ќе ја има ќе биде без чест и чесност. Собранискиот спиекр Талат Џафери регираше дека во говорот на Влатко Ѓорчев има говор на омраза.

Рамчиловиќ возврати дека со гласањето за промена на името овозможил иднина на оваа држава.

– Навистина сум зачуден. Засрамете се од лагите што ги кажавте. Како кандидат за потпретседател нема да се спуштам на нивото на кое вие се спуштате. Не го навредивте само кандидатот Рамчиловиќ, туку бошњачката заеница. Вие најмалку можете да зборувате за чест и честитост, но и за политиччка трговија. Она што вие го правите е лицемерно. Она што го зборувате пред странците, да не речам клечите и она што го зборувате пред јавноста е лицемерно. Јас бев дел од оние што носеа одлука за иднината на Македонија. Вие избегавте од овие одлуки. Зборував дека сум против промена на уставното име, но вие со вашето однесување придонесовте граѓаните да не можат да си го кажат својот збор – рече Рамчиловиќ.

Прочитајте и...  Уапсен професор во Кина заради критикување на напорите на Си Џинпинг против коронавирусот

Емилија Александрова од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ во која дејствуваше Рамчиловиќ, рече дека Собранието ќе добие исклучително посветен работник.

Ејуп Алими од ДУИ рече дека со изборот на Рамчиловиќ се испраќа позитивна порака до сите заедници дека државата припаѓа на сите.

Јован Митревски од СДСМ изборот на Рамчиловиќ за потпретседател го оцени како дел од концептот едно општество за сите.

Ова е првпат на оваа позиција еден припадник на помалите еднички заедници под 20 проценти да биде избран за потпретседател на собранието.

Прочитај повеќе

Димитров: Ако младите решат да нè биде, ќе нè биде

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат

Грција: Позитивни на коронавирусот 36 туристи, повеќето Срби

МИА Агенција

Дебар, Центар Жупа и подрачјето на Река утре четири часа без струја

Слободен печат

ОН: Пандемијата ја уназадува борбата против ХИВ за најмалку 10 години

Слободен печат

Зибери го започна караванот „Оствари го сонот“ од Желино

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Карантин невиден досега: Руските власти ископале канал околу едно село за да го затворат

Слободен печат

Филипче: По подолго време имаме двојно повеќе оздравени пациенти од новодијагностицирани

Слободен печат

Во САД турнат споменикот на црн активист кој се бореше против робовладетелството

Слободен печат

Спасовски: Шансите за успех на младите во родната земја им се на дланка

Слободен печат

Кекеновски: Гласот за „Никогаш северна само Македонија” е глас за чесните и праведните

Слободен печат

Лукаревска до младите: Вие сте силата која влече напред, со вас ќе изградиме европска, економски силна држава

Слободен печат