Рамадани: Изјавата на Каракачанов е сериозна, но и апсурдна

Претседателот на Евроатланскиот совет на Македонија, Исмет Рамадани, ја осуди изјавата на бугарскиот министер за одбрана Красимир Каракачанов, кој рече дека ќе го испрати инжинерскиот полк на бугарската армија за да ги демонтира спомениците во земјава.

-Изјавата на Каракачанов е сериозна, но и апсурдна. Бидејќи изјавата доаѓа кога и тие и ние сме членки на НАТО, има некои правила меѓу сојузниците кога вакви изјави не се прифатливи. Очекувам да реагираат и од седиштето на НАТО, па дури и генералниот секретар. Би требало да има реакција затоа што ако упатиш ваква закана кон земја сојузник тоа веќе ги надминува сите граници на однесување помеѓу членките на НАТО – рече Рамадани на Канал 5.

Каракачанов во самоизолација поради контакт со заразен со коронавирус

Прочитајте и...  Николовски: Ова се неповторливи години за нашата државност и македонски народ

Поврзани вести

Откриени и мапирани нови археолошки локалитети и поединечни наоди на источниот брег од Охридското Езеро

Слободен печат

Нови 1022 позитивни случаи на ковид-19 во земјава, починати се 41 лице

Слободен печат

Хрватска: Уапсен сопственик на ноќен клуб поради ширење на ковид-19

Слободен печат

Демонстрантите во Полска не се откажуваат од барањето за измена на Законот за абортус

Слободен печат

Семејното насилство во Грција: Насилниците ретко одат во затвор

Слободен печат

АПСЕЊА ВО ЛОНДОН: 60 лица лишени од слобода на протестите против карантинот (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian