Рама: За состојбата со коронавирусот одлучувачки се првите 10 дена од април

Албанскиот премиер Еди Рама за телевизија „Ора њуз” изјави дека првите 10 дена од овој месец ќе бидат одлучувачки за преземање дополнителни мерки против коронавирусот.

– Разговараме и кога ќе бидеме подготвени ќе го објавиме секој чекор што ќе се преземе понатаму. Прво, имаме 10 дена да ја следиме динамиката и овој период има голема тежина во дефинирањето на профилот на нашата војна. Задолжително е да се следат овие 10 дена во функција на можните и приближни предвидувања што можеме да ги направиме за тоа кога непријателот ќе започне да се повлекува, рече Рама.

На прашањето дали ќе има масовно тестирање на населението во наредните денови, одговори дека околу ова прашањето треба да одлучи Техничкиот комитет на експерти.

Прочитајте и...  Романскиот епископ го повтори Велигден за оние кои го пропуштија поради пандемијата

– Дискусијата за тестирање е глобална. Ние не сме Америка во ништо. Во овој случај, ние сме убедени дека нашиот технички комитет на експерти нема ништо помалку од кој било технички комитет во светот, дури и во Америка, ако сакате. Стратегијата за тестирање не ја одредувам јас, не ја определува Владата, ниту медиумите, туку Техничкиот комитет на експерти. Ќе постапиме како што ќе ослучат експертите, одговори Рама.

Тој посочи дека воведените мерки кои првично беше соопштено дека ќе траат до трети април албанската Влада одлучила да продолжат до крајот на пандемијата.

Во Албанија од Ковид-19 се заразени 259 лица, од нив излекувани се 67, додека починале 15 лица.

Прочитај повеќе

Одложено лансирањето на ракетата, нов обид во сабота

Слободен печат

Тивок бунт во Франција: Угостителите на празни маси и со положени униформи ги сервираа своите барања

Слободен печат

Ваучер од 6 илјади денари за летување во Македонија може да добијат повеќе членови на исто семејство

Слободен печат

САД надмина 100 илјади жртви од коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Имаме помала стапка на смртност од Грција и од Словенија

Слободен печат

Еден од платените убијци кои пукаа во црногорскиот мафијаш во Киев имал македонски пасош (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Лошото време може да го одложи стартот на ракетата на „СпејсИкс” со американски астронаути

Слободен печат

Вашингтон формално заклучи дека Хонгконг не ја задржал автономијата

Слободен печат

Заев апелира мерките да се почитуваат без исклучок

Слободен печат

Борел: Единствено дијалогот на ЕУ гарантира европска иднина на Србија и на Косово

Слободен печат

Терминот во којшто може сигурно да се очекува отворање на градинките е 15 јуни

Слободен печат

Се чека дури 14 дена за испорака: Календар со нацисти предизвика бес ширум светот!

Слободен печат