Рама: Вучиќ може да оди и на Месечината, но на крај сепак ќе седне со легитимните власти на суверено Косово

Додаде дека претседателот Вучиќ е претседател на Србија и оти Тирана секогаш ќе дава целосна поддршка за Косово.

Албанскот премиер Еди Рама, коментирајќи ја изјавата на српскиот претседател Александар Вучиќ дека „нема да ја признае независноста на Косово и дека преговара со Западот, а не со Албанците”,рече дека „Вучиќ може да оди и на Месечината, но на крај сепак ќе седне со со легитимните власти на сверената држава Косово “.

-Доколку сме едно претседателот на Србија може да оди на Запад, може да оди на Исток, ако сака може да оди и на Месечината, но на крајот сепак ќе седне со нас. И кога ќе кажам со нас, тоа значи ќе седне со легитимните власти на суверената држава Косово,рече Рама на заедничката прес конференција со неговиот косовски колега Авдулах Хоти.

Прочитајте и...  Во Кина откриле коронавирус на пакети со замрзнати морски ракчиња од Еквадор

Додаде дека претседателот Вучиќ е претседател на Србија и оти Тирана секогаш ќе дава целосна поддршка за Косово.

-Тој ги брани интересите на Србија, од своја гледна точка, се разбира и може да каже дека не преговарал со Албанците, преговарал со Западот, но нема шанси тој да преговара со Западот за Албанците. Тирана целосно ги подржува властите во Приштина,посочи Рама.

-Во пресрет на ваквите провокативни изјави имаме две патеки. Едната е начинот на барикадирање, а другата е начинот на соочување. Барикадата е на наша штета, а не на штета на Србија. Директното, лице в лице, соочување, со мирољубиви средства е наш предизвик.Победник е оној кој е помудар, оној кој ќе успее да ја покаже силата на умот и мирот, но губи оној кој се прави посилен со фејсбук и се прави посилен со изјави кои предизвикуваат раздор. И се прави силен со употреба на емоции, со употреба на внатрешни конјунктури да се појави пред народот како голем патриот или голем знаменосец што ја спасува татковината од предавници и агенти, рече Рама.

Прочитајте и...  Несреќа во Мексико: Се преврте автобус, загинаа 13 лица (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Филипче: Огромен ризик е доколку училиштата целосно се отворат и функционираат од почетокот на септември

Слободен печат

НБ ја укина дозволата за работа на Еуростандард банка, штедачите ќе бидат обесштетени

Слободен печат

Хаос во Брест: Белоруската полиција отвори оган кон демонстрантите (ВИДЕО)

Слободен печат

КЛАСТЕР „Тајна мала свадба Кичево“: Корона фатил младоженецот, невестата е суспектна ама во анкетите не кажале „да не пукне брука“!?

Мирослава Бурнс

Средба Заев – Гаши во хотел Белви

Слободен печат

Инцидент во миланската катедрала Дуомо: Уапсено едно лице

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се намали вредноста на благородните метали поради руската вакцина за ковид-19

Слободен печат

Во Дебар двајца новозаразени од Ковид-19 и осум оздравени лица

Слободен печат

Нови 130 случаи на коронавирус во Хрватска

Слободен печат

Дел од Карпош без вода

Слободен печат

Милановиќ во приватна посета на Албанија по покана на Рама

Слободен печат

Солидарност со повредените: Стотици жени во бело формираа „жив синџир“ на плоштадот во Минск (ФОТО)

Слободен печат