Рама: Политиката на Харадинај наштети на Косово, а на Србија и даде предност

Рама, кој веќе поднесе тужба против премиерот во заминување на Косово, за албанскиот Топ Чанел изјави дека Харадинај „ја заменил пушката со клевета”.

Претседателот на албанската Влада Еди Рама му порача на косовскиот премиер во заминување Рамуш Харадинај дека повторените клевети и обвинувања против него, а во врска со поделбата на Косово, ќе треба да бидат докажани на суд.

– Вистина е дека сакав да го поделам Косово онолку колку што Рамуш сакаше да го одвои принцот Хари од кралското семејство! Накратко, довчерашниот командант на ОВК, Рамуш Харадинај, ја имаше мојата заслужена почит за сè што направи за слободата на Косово…”, рече Рама. Тој додаде дека, според него, политиката на Харадинај „наштетила на Косово, а на Србија и дала предност на меѓународната сцена”, пренесува Танјуг.

Рама, кој веќе поднесе тужба против премиерот во заминување на Косово, за албанскиот Топ Чанел изјави дека Харадинај „ја заменил пушката со клевета”.

Прочитајте и...  Димитров од Чешка: Силна поддршка за земјава за почеток на пристапните преговори со ЕУ

Тој рече дека не може да се спушти на нивото на Харадинај, кој, како што вели, е од оној вид на политичари кои не го почитуваат зборот, вистината или јавноста. Природно е, додаде тој, дека од клеветата на штета на нечие достоинство треба да се брани на суд, особено ако се повторуваат во јавност.

Прочитај повеќе

Ципрас: Не можеш да бараш солидарност од ЕУ, а да не покажуваш солидарност и поддршка кон грчките острови

Слободен печат

Македонците започнаа да ги празнат продавниците (ФОТО)

Слободен печат

Сите здравствени установи во Грција ги отповикаа вработените од редовите отсуства

МИА Агенција

ССМ апелира за почитување на препораките за заштита од коронавирусот

МИА Агенција

Трет заразен со коронавирус во Хрватска: Маж кој работи во Парма е хоспитализиран во Риека

Слободен печат

Хрватски научник од СЗО: Потребна е претпазливост, но никако паника за коронавирусот

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фејсбук ќе забрани реклами за лекови или за превенција од новиот коронавирус

Слободен печат

Без струја утре делови од Центар и Кисела Вода

МИА Агенција

Шест деца позитивни на коронавирусот во Италија

Слободен печат

Ветер, грмотевици и град во Словенија и Хрватска

Слободен печат

Во Иран приведени 24 лица поради ширење гласини за новиот коронавирус

МИА Агенција

Рио се тресе, ама не од коронавирусот

Слободен печат