Рама не го премисли ни Вархеји, „спорниот” изборен законик ќе се прегласува в четврток

Албанскиот премиер Еди Рама попладнево јасно кажа дека не го менува ставот во врска со Изборниот законик, што на повторно разгледување во Парламентот го врати претседателот Илир Мета.

По апелот на еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји да се почека мислењето на Венецијанската комисија, што го побара Мета, Рама рече дека му разјаснил на комесарот дека „парламентот нема да чека ни секунда и дека нема потреба да се влегува во спиралата на авантурата каде што повикува Илир Мета”.

-Му разјаснив на еврокомесарот во разговорот што го имавме, без ракавици, дека парламентот нема да чека ни секунда затоа што имаме избори на 25 април и не мора да влегуваме во спиралата на авантурата каде што нè повикува Илир Мета чија цел е саботажа на овој процес. Мислењето на Венецијанската комисија е добредојдено. За тоа мислење ќе се дискутира со сите политички сили и ќе остане да ги разгледуваме сите прашања што можат да се појават по 25 април (денот на парламентарните избори), -рече Рама.

Прочитајте и...  Ковид-19 ја притиска Албанија: Нови 645 инфекции и 18 смртни случаи

Посочи дека земјата нема време за губење и за впуштиме во авантура.

-Немаме време за губење и впуштање во авантури. Спроведувањето на изборниот закон бара време, преземена е обврска за биометриска идентификација, времето е кратко, изјави Рама.

Денеска законодавно-правната комисија ја отфрли уредбата со која Мета го врати законот и тој в четврток ќе се најде на пленарна седница на парламентот.

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Оливер Вархеји побара од албанскиот Парламент да го почека мислењето на Венецијанската комисија околу изменетиот изборен законик без постигнат консензус.

Мислење околу ова прашање од комисијата побара претседателот Илир Мета, откако во петокот потпиша уредба со која законот, кој со одредени измени и дополнувања без согласност на вонпарламентарната комисија, го врати на повторно разгледување.

Прочитајте и...  Грција ги одреди максималните цени за ковид тестови: За ПЦР - 40 евра, рапид - 10 евра

Опозицијата обвини, а што е став и на Мета, со ова Рама ја доведува во прашање европската иднина на земјата. 

Извор: МИА

Поврзани вести

КАТАСТРОФАЛНИ БРОЈКИ ВО ГРЦИЈА: 121 починат пациент од ковид-19 во последните 24 часа

Слободен печат

Заев упати телеграма со сочувство за смртта на првоборецот Раде Гогов

Слободен печат

Црна Гора го протера српскиот амбасадор Божовиќ

Слободен печат

Бајден ја разгледува кандидатурата на генерал Остин за шеф на Пентагон

Михаило Донев

Србија: Рекорден број на смртни случаи во последните 24 часа од ковид-19

Слободен печат

ЛДП и Демократски сојуз на Mакедонците-ученици во Пустец им донираа книги и учебни материјали

Михаило Донев

Остави Коментар

MacedonianAlbanian