Рама: Многу скоро ќе биде формирано ново граѓанско движење кое ќе прерасне во партија на Мета

Албанскиот премиер Еди Рама за телевизијата Њуз24 рече дека многу скоро ќе биде формирано ново граѓанско движење, кое ќе прерасне во партија на Мета, јави дописничката на МИА од Тирана.

– Јас ви кажувам дека многу брзо ќе видите граѓанско движење, кое малку по малку ќе се претвори во партија на Претседателот, а е наводно поврзано со грижата околу театарот, Уставот, татковината. Според мое мислење, тоа е сигурно, рече Рама.

Тој додаде дека се прави секаква врева околу изборните реформи и реформата во правосудството, бидејќи опозицијата, според него, знае дека повторно ќе ги загуби изборите.

– Она што се случува има врска со фактот, а тоа ќе го видите, дека сето тоа е поврзано со изборите. Ќе видите многу наскоро дека изборите во Албанија ќе бидат поврзани со два фактора, стравот да се учествува на избори за да не се изгубат и реформата во правосудството, изјави Рама.

Прочитајте и...  Филипче: Само со придржување до мерките може постепено да се враќаме во нормала, алтернатива на тоа е строга рестрикција

Тој се задржа и на разговорот со еврокомесарот за култура околу уривањето на Националниот  театар, при што рече дека го информирал за фактите и за реализираниот дијалог со, како што вели, вистинските актери. Додаде дека тетарот никогаш не бил прогласен за споменик на културата.

Прочитај повеќе

Антикорупциска бара вонреден инспекциски надзор за евентуелен судир на итереси за изборот на ректор на УКИМ

Слободен печат

Чулев: МВР ќе обелодени истраги против носители на јавни функции кои го злоупотребиле системот

Слободен печат

Во Шпанија оддадена почест за жртвите на коронавирусот

Слободен печат

Акциите на Рено пораснаа за речиси 15 отсто, по владината поддршка и новиот план

МИА Агенција

Франција ги повикува членките на ЕУ да го поддржат „историскиот” план за закрепнување на ЕУ

МИА Агенција

Меркел: И натаму сме на почетокот на пандемијата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Управните служби на МВР со ново работно време во пресрет на годишните одмори

Слободен печат

Тропската бура Берта се формираше покрај брегот на Јужна Каролина

Слободен печат

Захариева: Од 15 јуни нормално движење во ЕУ и соседните држави

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Прашањата кои ги тиштат припадниците на АРМ вешто се избегнуваат

Слободен печат

Почнува изградбата на фекална канализација во село Усје

Слободен печат

Во тек реконструкцијата на градинката „Мајски цвет”