Рама: Балканскиот „мини Шенген“ не е план Б за Западниот Балкан - Слободен печат

Рама: Балканскиот „мини Шенген“ не е план Б за Западниот Балкан

Премиерот на Албанија, Еди Рама, во едиториал за „Euractiv”, пишува дека идејата за регионален Шенген помеѓу шесте земји од Западен Балкан, базиран на четирите слободи на ЕУ, не е замена, туку најдобриот начин за подготовка за интеграција во ЕУ.

Според него на Европската Унија не и е потребно само стабилност во Западниот Балкан туку и помирување.

– Сите ја делиме целта за европска интеграција и најдобриот начин за да идеме напред е активно да се подготвиме за тоа, преку отворање на нашите економии и граници, на еден начин директно инспирирано од основните принципи што стојат зад европскиот проект. Подобрата поврзаност на Западниот Балкан, ќе се интегрира побрзо и по успешно во ЕУ. Додека се подготвувам за конференцијата идната недела, имам надеж дека оваа година ќе донесе напредок за Албанија во патот кон ЕУ-, пишува Рама.

Прочитајте и...  По три недели се појави во јавноста: Коронаворусот го исплаши севернокорејскиот лидер Ким

Тој додаде дека ништо нема да ги спречи да бидат дел од големото европско семејство, и победата на нивниот народ ќе биде и победа на ЕУ.

Прочитај повеќе

Апатурај: Назадувањето со Договорот од Преспа ќе има последици за земјата во НАТО

Слободен печат

Србија ќе донира два милиони евра за штетите од земјотресот во Албанија

Слободен печат

Ахмети: ДУИ ќе се ангажира за владеење на правото, ќе се залага за ветинг на институциите

Слободен печат

Распуштеното Собрание и датата за предвремени избори во фокус на американските медиуми

Слободен печат

Првата дама Елизабета: Вашата приказна може да инспирира некој друг, затоа споделете ја

Слободен печат

Светската трговија слаба на стартот на 2020 година, можно поголемо влошување

Слободен печат

Остави Коментар

три × 5 =

Прочитај повеќе

Беџети: Изборите на 12 април ќе ја донесат долгоочекуваната промена во земјата

Слободен печат

Портпаролката на НАТО го поздрави донесувањето на Законот за одбрана

Слободен печат

Сириската армија собори дронови во близина на нафтена рафинерија

МИА Агенција

Најмалку девет лица се повредени во сообраќајни несреќи предизвикани од невреме во Германија

МИА Агенција

Медиумите да се регистрираат во ДИК доколку имаат платено политичко рекламирање

Слободен печат

Ќе биде ли Избирачкиот список дежурен виновник и за изборите на 12 април?