Рама апелираше до граѓаните погодени од земјотресот: Потребна е трпеливост

Според извештајот за проценка, материјалната штета предизвикана од земјотресот изнесува 985.074.906 евра.

Албанскиот премиер Еди Рама упати апел до граѓаните погодени од разорниот земјотрес од 26 ноември, да бидат трпеливи и најави брзо започнување на обновата на урнатите и оштетени објекти.

-Луѓето сакаат да знаат кога ќе се вратат дома. Ние сакаме да направиме процес на обнова каде што сè ќе биде според оптималните стандарди и услови за оние категории згради што се дел од процесот. Потребна е трпеливост. Жал ми што во одредени случаи видов дезинформации, изјави Рама.

На денешната четврта седница на Националниот комитет за обнова, тој даде гаранција дека сите собрани средства, до доследен лек, набрзо ќе бидат употребени во реализација на проектите за обнова.

– Имаме извештај што ни дава основа да ја одржиме донаторската конференција во Брисел, но исто така да имаме јасен преглед на сите аспекти што треба да ги имаме предвид за време на процесот. Имаме назначени области за развој. Обновата во Лач и Туман ќе започне порано. Подготвени сме во следните денови да почнеме тендерска постапка на која ќе се јават компании, најави Рама.

Прочитајте и...  Нови 111 случаи на коронавирус во Србија, починаа три лица

Според извештајот за проценка, материјалната штета предизвикана од земјотресот изнесува 985.074.906 евра. Во процесот на проценка биле вклучени 90 домашни и странски експерти, а биле опфатени повеќе од 50.000 објекти.

Во катастрофалниот земјотрес со јачина од 6,4 степени загинаа 51 лице, беа повредени 900 и раселени околу 17.000 луѓе од оштетените домови. Вкупно 202.291 луѓе се погодени од оваа природна непогода во 11 единици на локалната самоуправа.

Меѓународна донаторска конференција за Албанија ќе се одржи на 17 февруари во Брисел.

Прочитај повеќе

На атинското пристаниште е закотвен брод со 119 позитивни на коронавирусот

Слободен печат

Форумот на жени на ЛДП гласно повикува: Стоп за насилството

Слободен печат

ЗНМ и ОБСЕ доделуваат заштитна опрема и средства за дезинфекција на медиумите

МИА Агенција

Ламборгини почна да произведува маски и медицински визири

МИА Агенција

Наставата на далечина се приближува кон тортура

Слободен печат

Дебар – снежна бајка во кризна состојба

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Анкета: Словенците сметаат дека се подобрува ситуацијата со епидемијата

МИА Агенција

Ќе одат ли Црвенковски и Иванов на минималец?

Весна Тодоровска

Секој што направил тест за антитела, мора да направи тест и за присутност на коронавирусот

Слободен печат

Анкета на НДИ: СДСМ со 3,3 отсто пред ВМРО-ДПМНЕ

МИА Агенција

Нова веб страна за сите информации поврзани со коронавирусот

Слободен печат

Ирански хакери се обиделе да влезат во личната е-пошта на персоналот на СЗО

МИА Агенција