Рама: Албанија е една тинејџерска демократија и како и секој тинејџер има проблеми

Еди Рама / Фото: EPA-EFE/JOHN THYS / POOL

Албанскиот премиер Еди Рама во интервју за Фајненшл Тајмс изјави дека Албанија е една адолесцентна демократија, и како и секој адолесцет има проблеми но оти многу брзо ќе успее да созрее.

– Албанија е една адолецетна (тинејџерска) демократија и како и секој тинејџер има проблеми, но расте и ќе ја постигне зрелоста за кусо време, изјави Рама.

Тој ги отфрла обвинувањата од страна на опозицијата за нерегуларности на изборите и за заробена држава

– Тие кои не знаат што да прават со слободата на говорот се жалат за недостиг на слобода, вели Рама.

Посочува дека одбивањето да се вклучат во политичките институции е оправдување за слабата перформанса на Демократската партија (ПД) и Движењето за социјалистичка интеграција (ЛСИ). Додава дека ПД ја подобрила својата позиција со гласови на грбот на ЛСИ.

– Опозицијата ја изгуби својата петта битка по ред- трипати на парламентарни и двапати на локални избори, бидејќи тие никогаш не биле добри губитници. Доколку сте еден лош губитник, не можеш да победиш, оценува Рама.

Нагласува дека сега е уште поодлучен да спроведе развоен план од 10 милијарди евра, со фокус на туризмот.

Планот опфаќа автопат покрај морското крајбрежје, туристичко пристаниште во Драч од две милијарди евра, што е највисока инвестиција во историјата на земјата, која ќе ја реализираат инвеститори од Дубаи, ОАЕ.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот